Nowe cele dla dostawców
Nowe, ambitne cele dekarbonizacyjne w zakresie 3 mają na celu dalszą redukcję emisji CO2 w ramach działań na rzecz zrównoważonego rozwoju realizowanych przez Grupę Kingfisher oraz Castorama Polska. Oznaczają też zacieśnienie współpracy z dostawcami, aby wspólnym wysiłkiem skuteczniej realizować strategię dekarbonizacyjną.
Nowe cele dla dostawców
Zakres 3 obejmuje wszystkie pośrednie emisje związane z łańcuchem dostaw firmy. Współpraca z dostawcami, którzy znacząco wpływają na całkowity ślad węglowy produktów, jest tutaj kluczowa. Dzięki wspólnym działaniom oraz wyznaczaniu ambitnych celów dekarbonizacyjnych możliwe jest efektywniejsze ograniczanie emisji.
Thierry Garnier, CEO Grupy Kingfisher i prezes EDRA/GHIN, podczas konferencji 10th Global DIY-Summit w Rzymie zaprezentował nowe, wspólne cele, które będą realizowane we współpracy z dostawcami Grupy Kingfisher:
- 100 największych dostawców Grupy Kingfisher ma przygotować plan działania zgodny z inicjatywą Science Based Targets (SBTi) i strategię dekarbonizacji do 2028 r.
- kolejnych 450 dostawców ma stworzyć plan działania zgodny z metodologią SBTi i plan dekarbonizacji do 2030 r.
- pozostali dostawcy mają opracować plan redukcji emisji gazów cieplarnianych do 2030 r.
Kingfisher zobowiązuje się wspierać dostawców poprzez szkolenia, dzielenie się wiedzą specjalistyczną oraz zapewnienie partnerom dostęp do platformy danych emisyjnych w chmurze – Manufacture 2030, używanej przez firmy na całym świecie do zarządzania emisjami i opracowywania niezbędnych planów działania.
Znaczenie emisji w zakresie 3
Emisje CO2 w zakresie 3 stanowią największy udział wszystkich emisji zarówno w Grupie Kingfisher, jak i w Castoramie. W przypadku Grupy Kingfisher emisje te generują 90% całkowitych emisji CO2, a w przypadku Castoramy – 95,8%. Thierry Garnier podkreślił, że skuteczna redukcja tych emisji wymaga współpracy całego łańcucha dostaw.
Dotychczasowe osiągnięcia
Kingfisher już przekroczył swój cel dotyczący redukcji emisji w zakresie 3 o 40% na milion £ obrotu do 2025 r., osiągając redukcję o 41,6% w roku 2023/2024. Castorama Polska również poczyniła znaczące postępy, redukując w 2023 r. swoje emisje w zakresie 1 i 2 o 67% względem roku bazowego 2016/17.
Działania Castoramy Polska
Castorama Polska podejmuje szereg inicjatyw dekarbonizacyjnych, dążąc do osiągnięcia neutralności emisyjnej w 2040 r. Działania te obejmują m.in.
- produkcję i zakup zielonej energii w 100% pochodzącej ze źródeł odnawialnych
- poprawę efektywności energetycznej sklepów i magazynów
- wdrażanie zrównoważonych rozwiązań w budynkach i transporcie kołowym
- instalację paneli fotowoltaicznych w 62 sklepach i centrali firmy
- stosowanie systemów BMS i RHINO do zarządzania mediami
Plany na przyszłość
Castorama planuje znacząco ograniczyć emisje związane z produkcją asortymentu dostępnego w jej sklepach. Jest to ważny obszar do zagospodarowania, ponieważ ślad węglowy generowany przez dostawców Castoramy stanowi 21% wszystkich emisji CO2 w zakresie 3. Nowe cele dekarbonizacyjne obejmą 375 dostawców sieci, w tym małe i średnie przedsiębiorstwa. Firma rozpoczęła już pierwsze spotkania z 40 dostawcami generującymi największe emisje w zakresie 3.