Nowe wymogi dot. emisji metanu w sektorze energii
Rada Unii Europejskiej przyjęła rozporządzenie o śledzeniu i redukcji emisji metanu. To część pakietu „Gotowi na 55”.
Przyjęte rozporządzenie wprowadza nowe wymogi w kwestii pomiarów, sprawozdawczości i weryfikacji dotyczących emisji metanu w sektorze energii. Środki ograniczające emisje, takie jak wykrywanie wycieków metanu i naprawianie nieszczelności oraz ograniczanie uwalniania do atmosfery i spalania gazu w pochodni, pozwolą unikać emisji. Globalne narzędzia monitorujące pozwolą śledzić emisje metanu pochodzące z ropy naftowej, gazu i węgla importowanych do UE.
Metan, będący zanieczyszczeniem krótkotrwałym, lecz 30-krotnie silniejszym od CO₂, to drugi najważniejszy gaz cieplarniany. By osiągnąć cel porozumienia paryskiego, jakim jest ograniczenie globalnego ocieplenia do 1,5°C i osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r., musimy zredukować emisje metanu w sektorach ropy naftowej, gazu i węgla. Akt ten zapewnia odpowiednie monitorowanie i rozwiązywanie problemu emisji w tych łańcuchach wartości.
Tinne Van der Straeten, belgijska minister energetyki
Monitorowania i sprawozdania jeszcze bardziej wymagające
Operatorzy będą musieli dokonywać pomiaru emisji metanu u źródła i sporządzać sprawozdania, które będą sprawdzane przez niezależnych akredytowanych weryfikatorów.
Państwa członkowskie będą prowadzić i regularnie aktualizować wykaz wszystkich odwiertów, a także plany ograniczania emisji z odwiertów nieczynnych, aby zapobiegać wszelkim zagrożeniom dla zdrowia publicznego i środowiska wynikającym z emisji metanu.
Kraje będą również zobowiązane mierzyć i monitorować emisje z kopalni węgla, które są zamknięte lub opuszczone od mniej niż 70 lat. Dlaczego? Metan nadal uwalnia się nawet po wstrzymaniu produkcji. Stąd organy krajowe będą przeprowadzać okresowe kontrole w celu sprawdzenia i zapewnienia przestrzegania przez operatorów wymogów rozporządzenia, w tym podejmowania dalszych działań naprawczych.
Zapobieganie wyciekom i naprawy nieszczelności
W myśl nowych przepisów operatorzy będą musieli wykrywać wycieki metanu i naprawiać nieszczelności, a także w ustalonych odstępach czasu przeprowadzać badania wycieków metanu w różnych rodzajach infrastruktury. Operatorzy będą musieli natychmiast po wykryciu wycieku (ale nie później niż pięć dni po tym wykryciu) naprawić lub wymienić wszystkie elementy, których nieszczelność spowodowała określony poziom wycieku metanu. Zgodnie z nowymi przepisami termin pełnej naprawy nie może przekroczyć 30 dni.
Od 2025 r. zakazane będzie uwalnianie i spalanie metanu ze stacji odmetanowania, a od 2027 r. również z szybów wentylacyjnych, poza sytuacjami wyjątkowymi i awariami.
Metan z energii importowanej do UE
Śledzone będą również emisje metanu z energii importowanej do UE. Nowy akt wprowadza globalne narzędzia monitorujące, które pozwolą lepiej śledzić emisje metanu pochodzące z ropy naftowej, gazu i węgla importowanych do UE.
Rozporządzenie wejdzie w życie dwudziestego dnia po publikacji w Dzienniku Urzędowym UE. Komisja dokona przeglądu stosowania rozporządzenia w 2028 r., w tym osiągniętego poziomu redukcji emisji.