Merytoryczne prelekcje dotyczące ESG, panel dyskusyjny i konsultacji z ekspertami

6 czerwca 2024 roku w Park Hotel Diament Katowice odbyła się XVII edycja Forum Liderów Ochrony Środowiska, pod hasłem „ESG: Droga do sukcesu w biznesie”. Na uczestników wydarzenia czekały merytoryczne prelekcje dotyczące ESG, panel dyskusyjny, a także możliwość konsultacji z ekspertami. Nie zabrakło również okazji do nawiązania ciekawych kontaktów i wymiany doświadczeń.
Klimat sprawa wszystkich
Wydarzenie rozpoczęło się prelekcją inauguracyjną Donata Thomanka, Członka Zarządu SQD Alliance oraz Luka Palmena, Menedżera ds. Innowacji i Kooperacji SA&AM, zatytułowaną „Klimat – dlaczego ja?”. Prelegenci poruszyli palące kwestie zmian klimatu, podkreślając odpowiedzialność każdego człowieka i biznesu za działania na rzecz ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju.
Raportowanie ESG i adaptacja do zmian klimatu
Uczestnicy FLOŚ 2024 mogli posłuchać m.in.: wykładu Patrycji Żupy-Marczuk, który był poświęcony obowiązkowi raportowania ESG w zakresie standardów środowiskowych. Ekspertka omówiła wyzwania, jakie stoją przed firmami w związku z nowymi regulacjami, a także przedstawiła praktyczne rozwiązania ułatwiające wdrożenie obowiązków raportowania.
Równie ciekawe o ryzykach i szansach związanych z adaptacją do zmian klimatu mówił Mariusz Gołąb.
Prelegent wskazał na kluczowe kroki, jakie firmy mogą podjąć, aby dostosować się do zmieniających się warunków klimatycznych i ograniczać ryzyka oraz czerpać korzyści z procesu transformacji klimatycznej.
Strategia dekarbonizacja i poprawa efektywności energetycznej
Adama Dyczkowski oraz Bartłomiej Kozek zaprezentowali kompleksowe podejście do dekarbonizacji, obejmujące redukcję emisji gazów cieplarnianych i kompensację nieuniknionych emisji za pomocą offsetowania. Ich prezentacja nosiła tytuł: „Od redukcji emisji po offsetowanie – tworzenie spójnej strategii dekarbonizacji”.
Z kolei Leszek Rzeszowski mówił o działaniach technicznych wpływających na redukcję śladu węglowego i poprawę efektywności energetycznej. Prelegent przedstawił też programy i instrumenty finansowe wspierające firmy w realizacji celów klimatycznych oraz na przykładzie wybranych case study pokazał korzyści biznesowe ze zrealizowanych projektów w poprawę efektywności energetycznej.
Ekoprojektowanie i polityka cyrkularności
Wystąpienie Jolanty Baran poświęcone było ekoprojektowaniu jako instrumentowi doskonalenia charakterystyki środowiskowej produktów w cyklu życia. Ekspertka omówiła korzyści płynące z wdrażania zasad ekoprojektowania oraz przedstawiła praktyczne przykłady ich zastosowania.
Natomiast Joanna Leoniewska – Gogola mówiła o polityce cyrkularności jako odpowiedzi na obowiązek raportowania wykorzystania zasobów i GOZ w ramach Dyrektywy CSRD. Prelegentka podkreśliła znaczenie gospodarki o obiegu zamkniętym dla zrównoważonego rozwoju i przedstawiła strategie wdrażania zasad cyrkularności w firmach.
CBAM – nowy instrument w unijnej polityce klimatycznej
Justyna Kwiatkowska mówiła o „CBAM – nowy instrument w unijnej polityce klimatycznej: wpływ na biznes”. Ekspertka przedstawiła Mechanizm Dostosowania Cen na granicach (CBAM) i jego potencjalny wpływ oraz ryzyka biznesowe jakie niesie dla polskich i europejskich importerów oraz konsumentów towarów objętych CBAM. Na zakończenie Monika Strzemińska opowiedziała słuchaczom o wykorzystaniu funkcjonalności systemu BDO w ramach zbierania, generowania i wyodrębniania danych podlegających raportowaniu ESG.
Podczas tegorocznej edycji Konferencji odbył się także panel dyskusyjny z udziałem sześciu ekspertów, którzy odpowiadali na pytania zadawane przez moderatorkę wydarzenia, Joannę Dudę. Paneliści poruszyli szeroki zakres zagadnień związanych z ESG i zrównoważonym rozwojem, dzieląc się swoimi doświadczeniami i opiniami. Uczestnicy mieli również okazję do networkingu i wymiany doświadczeń w mniej formalnej atmosferze.