Aktualna rządowa strategia AI dla Polski jest nieefektywna i wymaga wzmocnienia
Aktualna rządowa strategia AI (sztucznej inteligencji) dla Polski jest nieefektywna i wymaga wzmocnienia – uznali przedstawiciele branży cyfrowej zrzeszeni w Związku Cyfrowa Polska, którzy przedstawili w czwartek w Katowicach rekomendacje w tym zakresie. Rekomendacje obejmują m.in.: wsparcie dla świata nauki i biznesu w rozwoju AI, wsparcie dla działających w tym obszarze polskich firm czy rozwiązania dotyczące rynku pracy, podaje portal biznes.pap.pl.
Mocniejsza współpraca w imię rozwoju
Rekomendacje przedstawiono na konferencji #AIChallenge, zorganizowanej przez Związek Cyfrowa Polska oraz Śląskie Międzyuczelniane Centrum Inżynierii, Techniki i Kompetencji Cyfrowych Cyber Science w Uniwersytecie Śląskim. Przegląd dotychczasowej strategii trafił też na biurka ministrów cyfryzacji oraz rozwoju i technologii. Eksperci związku proponują m.in., aby polityka rządu ws. AI skupiła się na zacieśnieniu i wspieraniu współpracy pomiędzy rządem, światem nauki oraz biznesem w zakresie rozwoju i wdrażaniu nowej technologii. Ich zdaniem potrzebne są ułatwienia dla przedsiębiorców, które pozwoliłyby firmom współfinansować działania uczelni i instytucji naukowych w obszarze AI.
Potrzebne lepsze wsparcie od rządu
Zdaniem autorów ekspertyzy państwo powinno mocniej wspierać prace badawcze nad AI; zaproponowali oni, by rząd, na wzór rozwiązań francuskich, ustanowił granty doktorskie z dziedziny sztucznej inteligencji. „Rozwój AI wymaga dużych nakładów finansowych sektora publicznego przy jednoczesnym otwarciu się na współpracę strukturalną z sektorem prywatnym – zarówno z MŚP (startupy technologiczne), jak i firmami technologicznymi o ugruntowanej pozycji wprowadzających rozwiązania i narzędzia AI” – napisano w rekomendacjach Cyfrowej Polski.
Złoty środek
Cyfrowa Polska przestrzegła przed nadmiernym przeregulowaniem i obciążeniem administracyjnym obszaru AI w Polsce, co mogłoby wiązać się z ograniczeniem jego rozwoju w naszym kraju. Jednocześnie za konieczne uznała zapewnienie etycznego i odpowiedzialnego rozwoju AI poprzez rozwiązania wypracowywane przez wszystkich uczestników rynku.