Zakład może wychwytywać do 36 tys. ton CO2 rocznie

Zakład Mammoth na Islandii, to już druga komercyjna stacja DAC+S firmy Climeworks. Obiekt jest około dziesięć razy większy niż jego poprzednik, Orca. Zakład został zaprojektowany do wychwytywania do 36 tys. ton CO₂ rocznie.
CO2 „złapane” i zamknięte pod ziemią
Climeworks rozpoczął budowę Mammoth w czerwcu 2022 roku. Zakład jest zbudowany w konstrukcji modułowej. W tej chwili na miejscu zainstalowano 12 z 72 kolektorów. Instalacja zostanie ukończona w 2024 roku. Została zaprojektowana do wychwytywania do 36 000 ton CO₂ rocznie po pełnym uruchomieniu poprzez filtrowanie CO₂ z powietrza i przechowywanie go na stałe pod ziemią, w bazaltowych formacjach skalnych
Poza Islandią, Climeworks rozwija podobne instalacje w Stanach Zjednoczonych, korzystając z doświadczenia operacyjnego i testowego zdobytego w dwóch komercyjnych zakładach w Islandii.
Islandia napędzana OZE
Mammoth to już drugi zakład Climeworks na Islandii. We wrześniu 2021 r. firma otworzyło tam swój pierwszy zakład wychwytywania i składowania dwutlenku węgla z powietrza, który usuwa rocznie 4 tys. ton CO₂. Wybór Islandii był spowodowany obecnością tam siedziby partnera firmy, CarbFix, zajmującego się magazynowaniem CO₂ . Islandia, będąc liderem w produkcji energii ze źródeł odnawialnych, zapewnia odpowiednie warunki dla zakładu, który unika błędnego koła energetycznego i sprawia, że instalacje są neutralne klimatycznie.
Climeworks i jego mapa drogowa
Wnioski operacyjne i testowe uzyskane dzięki pracy instalacji na Islandii, zostaną wykorzystane w kolejnych projektach bezpośredniego wychwytywania CO₂ z powietrza.
Do 2030 r. mapa drogowa Climeworks koncentruje się na zwiększaniu skali wychwytywania CO₂ z powietrza. Ambitny plan zakłada dążenie do megaton wydajności do 2030 r. i gigaton do 2050 r.
Firma aktywnie rozwija projekty w USA, Norwegii, Kenii i Kanadzie oraz bada dalsze potencjalne miejsca bezpośredniego wychwytywania i magazynowania CO₂.