Niepokojąca analiza DeSmog i grupy Clean Creatives
Połowa członków zarządów sześciu największych na świecie firm zajmujących się reklamą i public relations (PR) ma powiązania z branżami zanieczyszczającymi środowisko. To wyniki analiz przeprowadzonych w tym roku przez portal DeSmog i grupę Clean Creatives.
Pod lupę wzięto zaangażowanie i powiązania agencji: Omnicom Group, WPP, Interpublic Group (IPG), Publicis Groupe, Dentsu i Havas. Z opublikowanego opracowania wynika, że pośród 64 członków zarządów w tych firmach, aż 32 osoby miały powiązania z wysokoemisyjnymi sektorami gospodarki. Mowa o paliwach kopalnych, branży chemicznej, lotnictwie oraz projektach wspierających finansowo sektor naftowo- gazowy. 22 osoby wciąż pełnią funkcje w firmach z tych branż.
163 kontrakty nieobojętne dla środowiska
Z zebranych przez DeSmog i grupę Clean Creatives danych wynika, że te sześć agencji osiągnęło w 2022r. przychody w wysokości 67 miliardów dolarów i z setkami filii na całym świecie dominują na rynku komunikacji. Tylko w ciągu ostatnich dwóch lat wskazywane podmioty podpisały łącznie 163 kontrakty z klientami z branż paliw kopalnych. Liderem nieobojętnych dla środowiska umów jest grupa Omnicon. Od początku 2022r. podpisała aż 54 takie kontrakty, a spośród nich aż 3 z ExxonMobil, jednym z największych koncernów paliwowych , oskarżanym o greenwashing.
Branża kreatywna deklaruje ograniczanie emisyjności
Autorzy analizy wskazują jednocześnie na wyraźny rozdźwięk między deklaracjami
a rzeczywistymi działania firm z branży kreatywnej. Każda z badanych agencji zobowiązała się do zmniejszenia emisji związanych ze swoją działalnością, a 5 z nich określiło termin osiągnięcia neutralności klimatycznej. Co ciekawe, w 2022r., IPG ogłosiło nawet zasady współpracy z klientami działającymi w sektorze paliw kopalnych, wymagając od nich ustalenia jasnych celów redukcji emisji, aby osiągnąć zeroemisyjność do 2050 roku. Dotyczą one jednak tylko nowych kontraktów. Wnioski z opracowania DeSmog i grupy Clean Creatives nie są optymistyczne. Branży reklamowej i PR-owej brakuje transparentności, spójności deklaracji dotyczących zrównoważonego rozwoju i współpracy z klientami, którzy do tego tematu podchodzą rzeczywiście rzetelnie i starannie.