Dyrektywa ws. należytej staranności przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju nie zdobyła potrzebnej większości głosów państw członkowskich w ramach Rady Europejskiej

27 lutego 2024 r. Dyrektywa ws. należytej staranności przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (ang. Corporate Sustainability Due Diligence Directive; CSDD) nie zdobyła potrzebnej większości głosów państw członkowskich w ramach Rady Europejskiej, by mogła zostać procedowana dalej przez Parlament Europejski. Była to już druga od początku roku próba uzgodnień między krajami UE nt. CSDD, a według doniesień medialnych obecne fiasko rozmów może oznaczać, że dyrektywa nie zostanie już uchwalona przed nowymi wyborami unijnymi (czerwiec 2024 r.).
Jak ESG Impulse informował przy poprzednich okazjach, CSDD ma obligować podmioty gospodarcze do raportowania ich obecnego i potencjalnego wpływu ich działalności na środowisko, a także w kwestiach praw pracowników. Ma to dotyczyć ich samych, jak i partnerów z ich łańcucha dostaw (np. dystrybutorów, podwykonawców), czy elementów z życia produktu wytwarzanego przez podmiot (np. kwestie recyklingu). Jeśli na danym etapie łańcucha dostaw ujawnione zostaną podmioty, które jawnie łamią prawa pracowników lub zasady zrównoważonego rozwoju, firma raportująca musiałaby rozwiązać taką współpracę (o ile uchybienia te nie są możliwe do naprawienia).