Agencja Associated Press (AP) dotarła do poufnych dokumentów wewnętrznych UE z 9 listopada 2023 r., z których wynika, że obecna prezydencja Unii poważnie rozważa wykluczenie sektora finansowego spod Dyrektywy ws. należytej staranności przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (ang. Corporate Sustainability Due Diligence Directive; CSDD). Jeśli tak by się stało, banków i innych instytucji finansowych nie […]
Agencja Associated Press (AP) dotarła do poufnych dokumentów wewnętrznych UE z 9 listopada 2023 r., z których wynika, że obecna prezydencja Unii poważnie rozważa wykluczenie sektora finansowego spod Dyrektywy ws. należytej staranności przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (ang. Corporate Sustainability Due Diligence Directive; CSDD). Jeśli tak by się stało, banków i innych instytucji finansowych nie obowiązywałaby zasady ograniczania ocieplenia klimatu o maks. 1,5 st. C, co jest głównym uzgodnieniem Porozumienia Paryskiego. Informację tę można czytać jako wręcz szokującą ze względu na fakt, że sektor finansowy jest kluczowym elementem w rozwijaniu i obsłudze projektów węglowodorowych (ropa, gaz, węgiel), czy branż wysokoemisyjnych (metalurgia, przemysł). Drążąc temat, AP dotarła do informacji, iż głównym powodem tak potencjalnie radykalnych zmian dot. CSDD jest Francja, która zastrzegła swoje poparcie dla dyrektywy „w ostatniej minucie”.
Jak ESG Impulse informował kilka miesięcy temu, Parlament Europejski (PE) przegłosował 1 czerwca 2023 r. projekt Dyrektywy CSDD. Regulacja ma na celu zobowiązanie podmiotów gospodarczych do włączenia procedur należytej staranności zarówno we własnych strukturach jak i swoich łańcuchach dostaw. Dotyczyć ma to kwestii wpływu środowiskowego, jak i zachowania praw człowieka. Firmy i organizacje będą również zobowiązane do publikowania swoich planów przejścia na zeroemisyjność. Uważa się, że PE obstaje za „ostrzejszą” wersją przepisów, podczas gdy Rada Europejska, czyli rządy poszczególnych państw członkowskich próbują je „rozmiękczyć”.