…a pracownicy wolą elastyczność
Według danych platformy ClickMeeting, na które powołuje się „Rzeczpospolita”, głównym argumentem przemawiającym za ograniczeniem pracy zdalnej przez pracodawców jest przekonanie, że obecność pracowników w biurze sprzyja lepszej współpracy w zespołach oraz budowaniu poczucia wspólnoty.
Powrót do biur dla lepszej współpracy
Głównym argumentem przemawiającym za ograniczeniem pracy zdalnej jest przekonanie, że obecność w biurze sprzyja lepszej współpracy w zespole i budowaniu poczucia wspólnoty.
Według Łukasza Kozłowskiego z Federacji Przedsiębiorców Polskich, którego wypowiedź została przywołana w materiale decyzje o przejściu na pracę zdalną wynikały przede wszystkim z zagrożenia pandemią Covid-19. Obecnie, gdy ten czynnik przestał już mieć znaczenie, pracodawcy analizują, czy wykonywanie obowiązków na odległość jest z punktu widzenia ich firmy korzystne. Część firm uznała, że obecność pracowników na miejscu poprawi wyniki i wpłynie dobrze na pracę zespołową.
Pracownicy wolą elastyczność
Z drugiej strony, entuzjazm wśród pracowników dla powrotu do biur jest znacznie mniejszy. Według danych platformy ClickMeeting, tylko 41% uważa, że biuro sprzyja pracy zespołowej. Aż 90% pracowników chce mieć możliwość pracy zdalnej w wymiarze co najmniej 40% czasu pracy.
Wyzwaniem dla firm będzie znalezienie kompromisu pomiędzy oczekiwaniami pracodawców a preferencjami pracowników. Rozwiązaniem może być model hybrydowy, łączący pracę zdalną z obecnością w biurze w określone dni tygodnia.