Auchan Polska rozpoczął realizację drugiego etapu programu „Partnerzy w dekarbonizacji 2030”
Firma Auchan Polska rozpoczęła realizację drugiego etapu programu „Partnerzy w dekarbonizacji 2030” – unikatowej w skali branży inicjatywy, której celem jest zaangażowanie dostawców we wspólną dekarbonizację łańcucha wartości i tworzenie niskoemisyjnej oferty produktowej. Zainicjowany w 2023 r. program ma zachęcać partnerów Auchan do wdrażania praktyk przyjaznych środowisku, zapewniając równocześnie wsparcie i dostęp narzędzi pomocnych w skutecznym zmniejszaniu ich śladu węglowego.
Wszyscy dostawcy objęci programem do 2026 r.
Plan klimatyczny Auchan zakłada redukcję śladu węglowego z emisji pośrednich w całym łańcuchu wartości o 25% do 2030 r. Faza inicjująca projekt w 2023 r., skierowana do pierwszej grupy ponad 200 dostawców, okazała się sukcesem i spotkała się z dobrym odbiorem. Grupę tę stanowili dostawcy najbardziej emisyjnych kategorii produktowych, odpowiadających za blisko 40% śladu węglowego firmy w zakresie 3 (emisji pośrednich). Jeszcze w 2024 r. Auchan planuje zwiększyć odsetek dostawców objętych programem do 60%, a do roku 2026 objęci zostać mają wszyscy dostawcy.
Ocena dojrzałości klimatycznej
Dla przystępujących do programu firm sieć przygotowała specjalną ankietę dojrzałości klimatycznej, na podstawie której oceniane są dotychczasowe praktyki i zaawansowanie w drodze do dekarbonizacji. Ocena ta pozwala lepiej zrozumieć aktualną sytuację każdego z partnerów i w indywidualny sposób dostosować wsparcie oferowane przez Auchan. Opracowany został również przewodnik dla dostawców, opisujący założenia programu, wyjaśniający podejście Auchan i określający oczekiwania sieci wobec partnerów. Publikacja podkreśla korzyści wynikające z zaangażowania w proces dekarbonizacji, a także przedstawia zasoby i narzędzia, które udostępniane są wszystkim dostawcom.
100 dźwigni dekarbonizacji
Auchan zachęca swoich dostawców do dekarbonizacji poprzez odpowiednie plany aktywacji i programy. Może to obejmować wysiłki mające na celu poprawę efektywności energetycznej, przejście z konwencjonalnych na bardziej zrównoważone praktyki rolnicze, zmniejszenie ilości odpadów, czy wykorzystanie materiałów pochodzących z recyklingu lub nadających się do recyklingu. Do tej pory przygotowano łącznie w ramach programu ok. 100 gotowych rozwiązań, tzw. dźwigni dekarbonizacji, wraz z kalkulatorem wpływu na emisje CO2, dostosowanym do objętych programem kategorii produktowych.