Amazon zakończył prace nad Abacus, czyli ramowym rozwiązaniem weryfikacji jakości kompensacji emisji CO2
Amazon zakończył prace nad Abacus, czyli ramowym rozwiązaniem weryfikacji jakości kompensacji emisji CO2 (carbon offset) związanych m.in. z zalesianiem, o czym napisała agencja Reuters powołując się na informacje bezpośrednio z firmy.
Czy Abacus wprowadzi zamieszanie na rynku offsetu węglowego?
Amazon opracował standard Abacus wraz z organizacją z sektora certyfikacji emisji Verra jako alternatywę dla standardu opracowanego przez Integrity Council for the Voluntary Carbon Market (Rada ds. uczciwości na dobrowolnym rynku emisji dwutlenku węgla; ICVCM). Ta ostatnia to obecnie jedna z największych na świecie grup sektora prywatnego i grup środowiskowych zajmujących się walidacją kompensacji emisji dwutlenku węgla. Verra po raz pierwszy ogłosiła, że opracowuje etykietę z Amazonem i jego grupą roboczą Abacus w 2022 r.
Co ciekawe, Jeff Bezos, właściciel Amazona współfinansował również ICVCM i siostrzany podmiot Voluntary Carbon Markets Integrity Initiative. Jak wskazuje Reuters, stworzenie konkurencyjnego standardu Abacus może wzbudzić niepewność i konfuzję wśród interesariuszy na rynku.
Czym jest Abacus?
Abacus będzie spełniać funkcję certyfikatu lub „etykiety rynkowej”, która może być stosowana do zweryfikowanych jednostek emisji CO2 (ang. verified carbon unit; VCU) z projektów zatwierdzonych i zweryfikowanych zgodnie z metodologią Verra dotyczącą zalesiania, ponownego zalesiania i odnowy. Jednostki te muszą jednak spełniać zestaw kluczowych wymagań jakościowych. M.in., weryfikowane projekty muszą wykorzystywać dynamiczny wskaźnik wydajności, który śledzi zmiany zasobów węgla przez cały okres trwania projektu. Muszą skutecznie eliminować wycieki poprzez utrzymanie i kontrolę rolnej w projekcie lub otaczającym krajobrazie. Określenie ilościowe projektu musi opierać się na danych mierzonych bezpośrednio na miejscu oraz danych i modelach przedstawionych w przejrzysty sposób. Co więcej, projekty muszą być trwałe, a więc wyeliminowana powinna zostać możliwość powrotu do poprzedniego, „emisyjnego” sposobu wykorzystywania danego terenu.