Parlament Europejski przyjął nowe przepisy dotyczące przestępstw środowiskowych i związanych z nimi sankcji. Zaktualizowano listę karanych przestępstw
27 lutego 2024 r. Parlament Europejski przyjął nowe przepisy dotyczące przestępstw środowiskowych i związanych z nimi sankcji. Zaktualizowana w dyrektywie lista przestępstw karnych obejmuje nielegalny handel drewnem, wyczerpywanie zasobów wodnych, poważne naruszenia unijnego prawa chemicznego i zanieczyszczenia spowodowane przez statki. Mowa jest również o tzw. przestępstwach kwalifikowanych, takich jak pożary lasów na dużą skalę lub rozległe zanieczyszczenie powietrza, wody i gleby, które prowadzą do zniszczenia ekosystemu.
Przestępstwa środowiskowe popełnione przez osoby fizyczne i przedstawicieli firm będą karane więzieniem w zależności od tego, jak poważne są szkody. Przestępstwa kwalifikowane będą mogły być karane 8 latami, te powodujące śmierć ludzi – 10 latami, a inne przestępstwa do 5 lat więzienia.
Nowa dyrektywa przewiduje również kary finansowe i obowiązek naprawienia wyrządzonych szkód. Dla firm grzywny wyniosą 3-5% ich rocznego globalnego obrotu lub 24-40 mln €, w zależności od rodzaju przestępstwa.
Dyrektywa wejdzie w życie 20. dnia po jej opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym UE. Państwa członkowskie będą miały 2 lata na transpozycję przepisów do swoich systemów krajowych.