Komisja Przemysłu w Parlamencie Europejskim (PE) przegłosowała tzw. Net-Zero Industry Act – dokument, który m.in. wyznacza gospodarce UE cel produkowania co najmniej 40% potrzebnych w Unii technologii zeroemisyjnych. Chodzi o urządzenia i instalacje oparte na odnawialnych źródłach energii (np. turbiny wiatrowe czy fotowoltaika), pompy ciepła, a także te związane z „zielonym” wodorem oraz z wychwytywaniem […]
Komisja Przemysłu w Parlamencie Europejskim (PE) przegłosowała tzw. Net-Zero Industry Act – dokument, który m.in. wyznacza gospodarce UE cel produkowania co najmniej 40% potrzebnych w Unii technologii zeroemisyjnych. Chodzi o urządzenia i instalacje oparte na odnawialnych źródłach energii (np. turbiny wiatrowe czy fotowoltaika), pompy ciepła, a także te związane z „zielonym” wodorem oraz z wychwytywaniem i magazynowaniem CO2. Europosłowie włączyli w tę grupę również technologie nuklearne i zrównoważone paliwa lotnicze.
Net-Zero Industry Act został zaproponowany przez Komisję Europejską w marcu 2023 r. Jest on odpowiedzią na podobne regulacje w USA – Inflation Reduction Act. Akt unijny ma być poddany głosowaniu całego Parlamentu 20-23 listopada 2023 r.
W nawiązaniu do kwestii emisji, inna komisja PE – Ochrony Środowiska Naturalnego, przyjęła projekt sprawozdania ws. wniosku ustanawiającego dobrowolne ramy certyfikacji usuwania CO2 (ang. Carbon Removals certification). System certyfikatów ma zapewnić skuteczność i jakość instalacji, które będą używane do wyłapywania CO2 ze środowiska na terenie UE.