Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad krajowymi ramami polityki w zakresie rozwoju rynku w odniesieniu do paliw alternatywnych
Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ) pracuje nad krajowymi ramami polityki w zakresie rozwoju rynku w odniesieniu do paliw alternatywnych w sektorze transportu i rozwoju odpowiedniej infrastruktury. Informacja o tym pojawiła się w Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów, podaje portal Teraz Środowisko.
Wszystkie gałęzie transportu
Za opracowanie dokumentu, którego wymaga od państwa polskiego unijne rozporządzenie AFIR, odpowiada wiceminister Krzysztof Bolesta. Treść dokumentu obejmuje ocenę istniejącego stanu i przyszłego rozwoju rynku, w odniesieniu do paliw alternatywnych w sektorze transportu, oraz planowane i przyjęte środki w tym zakresie. Zawarte analizy dotyczą transportu drogowego, wodnego, szynowego, lotniczego oraz intermodalnego. Ze względu na inną podstawę prawną oraz bardziej rozbudowaną strukturę związaną z koniecznością uwzględnienia szerszego katalogu informacji, dokument ten nie będzie traktowany jako aktualizacja Krajowych ram polityki rozwoju infrastruktury paliw alternatywnych, przyjętych przez Radę Ministrów 29.03.2017 r.
Dokument gotowy w 2025 r.
Autorzy pochylą nad takimi kwestiami jak liczba pojazdów napędzanych wodorem i energią elektryczną, stan rozwoju infrastruktury ładowania i tankowania skroplonego gazu ziemnego LNG i wodoru czy zapewnienie minimalnego poziomu zasilania energią elektryczną dla statków w portach morskich należących do sieci TEN-T. Rząd ma przyjąć przygotowany przez MKiŚ projekt w drugim kwartale 2025 r.