Łączna moc hubu to blisko 1 MW
Polenergia uruchomiła w Warszawie nowy hub szybkich stacji ładowania. Zielona Strefa Elektromobilności powstała przy Centrum Handlowym Blue City, tuż obok Alei Jerozolimskich. Miejsce przeznaczone dla pojazdów elektrycznych składa się z trzech szybkich stacji DC i dwóch stacji AC o łącznej mocy blisko 1 MW. Nowa inwestycja największej polskiej prywatnej grupy energetycznej to odpowiedź na dynamicznie rosnącą liczbę samochodów elektrycznych, których dziś jest już w Polsce ponad 120 000.
Liczba samochodów elektrycznych w Polsce dynamicznie rośnie, a wraz z nią – popyt na infrastrukturę stacji ładowania. Polenergia eMobility wychodzi naprzeciw tym oczekiwaniom, oddając nowy hub wyposażony w szybkie stacje ładowania o łącznej mocy blisko 1 MW. Zielona strefa, którą uruchomiliśmy w Warszawie to kolejne, po Autostradzie Wielkopolskiej, strategiczne miejsce wyposażone w nasze ładowarki elektryczne. Tworzymy infrastrukturę, która nie tylko spełnia, ale wręcz przewyższa oczekiwania współczesnych użytkowników pojazdów elektrycznych. Naszą przewaga jest także to, że energia, którą dostarczamy do naszych stacji ładowania, pochodzi w 100% ze źródeł odnawialnych Polenergii.
Piotr Maciołek, Członek Zarządu Polenergia S.A.
Łączna moc hubu to blisko 1 MW
Hub składa się z trzech stacji ładowania prądem stałym (DC) oraz dwóch stacji prądu zmiennego (AC) o łącznej mocy prawie 1 MW. Pozwala to na zasilenie 8 pojazdów elektrycznych w tym samym momencie.
Zakres inwestycji przy Blue City wykracza poza instalację samych stacji ładowania. Zielona Strefa Elektromobilności, oprócz hubu szybkich stacji ładowania, została też wyposażona w miejsce do odpoczynku z zielenią i ławkami.
Renomowany producent stacji
Stacje szybkiego ładowania w nowo otwartym hubie zostały dostarczone przez firmę Siemens Sp. z o.o., która specjalizuje się w innowacyjnych rozwiązaniach ładowania pojazdów elektrycznych. Technologia zastosowana w hubie pozwala na ultraszybkie ładowanie m.in. dzięki kablom chłodzonym cieczą (HPC), a także optymalizację wykorzystania energii, co przekłada się na efektywność całego systemu.
Dynamiczny rozwój elektromobilności
- Zgodnie z danymi Polskiego Stowarzyszenia Nowej Mobilności, na koniec lipca 2024 r. zarejestrowanych samochodów zasilanych energią elektryczną było już w Polsce ponad 120 000.
- Program „Mój Elektryk” uruchomiony przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, od 2021 roku wsparł zakup około 25 000 pojazdów o wartości około 660 mln złotych.
- Obecnie w Polsce działa ponad 7500 ogólnodostępnych punktów ładowania, ale eksperci wskazują, że do 2025 r. ta liczba musi wzrosnąć przynajmniej trzykrotnie, aby sprostać potrzebom rynku.
- Elektryfikacja flot samochodowych to kluczowy element realizacji zobowiązań związanych z ESG (Environmental, Social, Governance), które coraz częściej stają się standardem dla polskich przedsiębiorstw.