Rozmowa z Magdaleną Lejman, Head of PR and ESG w Rohlig SUUS Logistic
Kolejny wywiad w ramach naszego cyklu Twarze ESG. Rozmowa z Magdaleną Lejman, Head of PR and ESG w Rohlig SUUS Logistics
Redakcja: Jako „przełomowy” w kontekście doskonalenia i rozwoju kompleksowego podejścia do zrównoważonego rozwoju określiła Pani dla Rohlig SUUS Logistics rok 2023 r. Na czym polega ów przełom?
Magdalena Lejman: Wdrożyliśmy strategię ESG i postawiliśmy sobie cele dekarbonizacyjne zaakceptowane przez SBTi. Rohlig SUUS Logistics to firma rodzinna, od zawsze realizowaliśmy działania na rzecz społeczności lokalnych, dbaliśmy o pracowników i otoczenie – to po prostu zgodne z naszą filozofią i oczekiwaniami właścicieli. Dla nas nie ma innego rozwoju niż ten zrównoważony. Ale dopiero prace nad strategią i przygotowanie ścieżek dojścia do celów dekarbonizacyjnych pozwoliły nam te działania uporządkować, uspójnić – i co najważniejsze – przeanalizować, czego nam jeszcze brakuje.
To był bardzo czasochłonny i pracochłonny proces, były momenty może nie zwątpienia, ale zmęczenia. Zdecydowanie było warto jednak. Mamy bardzo dobry plan i poczucie, że wiemy, co robić. ESG, w tym szczególnie dekarbonizacja, to potężny temat, wielki jak słoń. A jak się „je słonia”? Po kawałku. Strategia pozwala te kawałki dobrze poukładać.
Redakcja: Wdrażacie Państwo pierwszą strategię ESG, która bezpośrednio wywodzi się z podejścia biznesowego. W dokumencie podkreślacie temat krótkoterminowych celów redukcji emisji opartych na nauce, zatwierdzonych przez Science Based Targets initiative. Jakie czynniki wpłynęły na takie podejście do tematu zrównoważonego rozwoju w Waszej firmie?
Magdalena Lejman: Jak wspominałam – mamy łatwo. Nie dlatego, że zrównoważony rozwój jest prosty, ale dlatego, że nasi menedżerowie i menedżerki są bardzo świadomi wagi tematu. Wśród najbardziej zaangażowanych ambasadorów ESG są członkowie zarządu czy nasza CFO. Na każdym poziomie organizacyjnym możemy liczyć na wsparcie i zrozumienie. Pamiętam, jak po pierwszym raporcie zrównoważonego rozwoju ludzie przychodzili i dzielili się pomysłami, co jeszcze można zmierzyć, opisać, pokazać.
Od lat celem nr 1 w strategii biznesowej jest być pracodawcą pierwszego wyboru w branży. Taki pracodawca musi dbać o dobrostan pracowników, ale też rozwijać się w taki sposób, aby zapewnić im bezpieczeństwo. Dlatego wpisanie w strategię również innych kwestii związanych ze zrównoważonym rozwojem nie było dla naszej organizacji niczym dziwnym czy nowym. W SUUSie używamy własnego określenia, które dobrze oddaje nasze podejście – ESG to dla nas SUUStainability.
Przed nami jeszcze jedno wyzwanie. Ten rok to finał naszej poprzedniej strategii biznesowej i czas prac nad nową. To moment na połączenie strategii ESG i biznesowej w jeden dokument, plan działania i harmonogram. Tak, aby ESG stanowiło po prostu immanentną część naszego biznesu.
Redakcja: Niezwykle interesującym, godnym zapewne upowszechnienia w innych firmach wydaje się być Wasz program wellbeingowy Stacja Dobrostan obejmujący sferę zdrowia psychicznego pracowników. Proszę o przybliżenie najistotniejszych szczegółów tego programu.
Magdalena Lejman: Mamy unikalną kulturę organizacyjną. Wiem, że wszyscy tak mówią, ale jestem pod jej nieustającym wrażeniem, od kiedy ponad dwa lata temu dołączyłam do firmy. Wellbeing pracowników, atmosfera, relacje są w Rohlig SUUS Logistics bardzo ważne. Stacja Dobrostan to program wspierający budowanie właśnie takiego klimatu w firmie, ale też pomagający ludziom radzić sobie z wyzwaniami w życiu prywatnym.
Filozofia, którą wyznaje nasz dział HR to patrzeć na człowieka jako na pewną całość – z jego mocnymi i słabymi stronami, uwzględnieniem wyzwań, z którymi się mierzy również w życiu prywatnym. To bardzo szeroki wachlarz działań: od szkoleń dla menedżerów, jak zauważać i reagować na oznaki kryzysu psychicznego członków zespołu, po dostępne dla wszystkich psychoedukację, szkolenia, webinaria z ekspertami zewnętrznymi, wyzwania sportowe czy forum do dyskusji i dzielenia się swoimi spostrzeżeniami.
Pracownicy zespołu HR, którzy realizują ten projekt, posiadają odpowiednią wiedzę, doświadczenie oraz umiejętności do prowadzenia warsztatów (są certyfikowanymi trenerami i coachami oraz Praktykami Pozytywnej Odporności Psychicznej), jak również konsultacji kryzysowych (certyfikowani Konsultanci Kryzysowi, terapeuci w trakcie nauki w Szkole Psychoterapii), a do prowadzenia webinariów zapraszani są zewnętrzni eksperci. Każdy pracownik może też skorzystać z bezpłatnej i anonimowej pomocy psychologicznej w ramach platformy HearMe.
Jeden z kolegów opisując atmosferę w firmie mawia, że od kiedy pracuje w SUUSie, w niedzielę wieczorem nigdy nie czuje stresu. Taka powinna być praca. Mimo wyzwań, mimo czasem szybszego tempa, nie powinna być nigdy czymś, co wpływa negatywnie na jakość życia i zdrowie.
Redakcja: Jak ocenia Pani poziom świadomości pracodawców w Polsce w zakresie prowadzenia biznesu zgodnie ze standardami zrównoważonego rozwoju? Co w szczególności może nastręczyć największych problemów twórcom pierwszych swoich raportów ESG?
Magdalena Lejman: Naszymi chyba najwierniejszymi apostołami są koleżanki i koledzy ze sprzedaży – na tyle często trafiają do nich pytania od klientów o ESG, że chętnie korzystają z raportu jako narzędzia wspierającego budowanie relacji. Ale staramy się oczywiście, żeby wiedzę na temat specyfiki procesu raportowania ESG mieli wszyscy w firmie – publikujemy sporo materiałów wideo, tekstów, zapraszamy na otwarte spotkania.
Oczywiście, pozyskanie danych zwłaszcza z zagranicznych spółek zależnych bywa trudne, ale po to też rozpoczęliśmy proces raportowania zanim stał się dla nas obowiązkowy – po prostu trenujemy. Co roku mamy coraz więcej danych i ich pozyskanie kosztuje coraz mniej nerwów, poru i łez. Natomiast pierwszy rok raportowania był trudny – z niektórych obszarów dane było trudno pozyskać, wiele informacji wymagało pracochłonnej ręcznej obróbki. Jeśli jakaś duża firma jeszcze nie raportowała ani razu, wydanie pierwszego raportu zgodnego z ESRS może być sporym wyzwaniem. Przeprowadzenie przyzwoitej analizy podwójnej istotności też trochę trwa… Nie warto zostawiać tego na ostatnią chwilę.
TRZECI RAPORT ESG Rohlig SUUS Logistics
Redakcja: Otwierając nowe lokalizacje oraz modernizując obecne wspominacie, że części biurowe są tworzone w stylu Office of the Future. Czym dokładnie charakteryzuje się takie biuro i jakie korzyści płyną z tego dla środowiska, najbliższego otoczenia i pracowników?
Magdalena Lejman: Projekt w pierwszej kolejności objął nasze Biuro Główne, ale staramy się zgodnie z jego zasadami urządzać również wszystkie nowe czy remontowane lokalizacje. W największym skrócie chodzi o stworzenie miejsca przyjaznego człowiekowi – różnorodnych przestrzeni, umożliwiających spędzanie czasu w pracy zgodnie z preferencjami: na pracy samodzielnej, w ciszy i skupieniu, burzach mózgów i spotkaniach lub pracy z innymi, w kameralnych przestrzeniach wspólnych. Przyjazne kolory, różne faktury materiałów, dużo zieleni, sztuki, różne rozwiązania tłumiące hałas i sprzyjające dobrej akustyce – to wszystko ma służyć temu, żeby zwiększyć komfort pracy. Każdy może wybrać, czy danego dnia chce pracować w samodzielnym gabinecie, strefie skupienia, czy z koleżankami i kolegami na wspólnej przestrzeni.
Nie mamy wielkich open space, przestrzenie są dzielone na różne strefy, jest wiele rozwiązań wspierających budowanie relacji. W kuchniach są wspólne stoły, w strategicznych miejscach w firmie są ekspresy do kawy, by sprzyjać przecinaniu się dróg. To wszystko wspierają wysokiej jakości systemy multimedialne i prosta w obsłudze technologia pozwalająca na komfortowe łączenie pracy zdalnej i stacjonarnej i współpracę między czasem odległymi lokalizacjami – w końcu obsługujemy operacje na całym świecie.
Przygotowywaliśmy te zmiany razem z ekspertami zewnętrznymi. Poprzedził je rozbudowany dialog z pracownikami i analiza specyfiki pracy hybrydowej. To najlepsza formuła, pozwala na właściwą równowagę między życiem prywatnym i zawodowym, zapewnia wygodę i integracją pracowników. Goście, którzy nas odwiedzają z reguły reagują „ale macie biuro”… Owszem. Mamy bardzo fajne i dzięki temu lubimy w nim pracować.
***
Rohlig SUUS Logistics to największy polski operator logistyczny oraz jeden z wiodących w Europie Środkowo-Wschodniej. Specjalizuje się w kompleksowym zarządzaniu logistyką i globalnymi łańcuchami dostaw. Firma realizuje procesy logistyczne, wykorzystując transport drogowy, morski, lotniczy, kolejowy i intermodalny, a także oferując logistykę kontraktową, usługi celne oraz project cargo. Dodatkowo, Rohlig SUUS Logistics oferuje projektowanie łańcuchów dostaw dostosowane do konkretnych potrzeb klientów jako Supply Chain Solutions. W 2023 r. spółka wygenerowała przychody w wysokości 2,017 mld zł. Obecnie firma zatrudnia ponad 2500 osób w ponad 40 oddziałach w 7 krajach oraz zarządza ponad 350 tys. mkw. powierzchni magazynowej. Jest jedną z niewielu polskich firm, które posiadają zatwierdzone przez SBTi cele dekarbonizacyjne.