Sektor przedsiębiorstw nadal pozostaje w tyle za prywatnymi gospodarstwami domowymi pod względem elektryfikacji
Sektor przedsiębiorstw nadal pozostaje w tyle za prywatnymi gospodarstwami domowymi pod względem elektryfikacji, pokazują nowe dane Dataforce za I półrocze 2024 r. W całej UE pojazdy z napędem akumulatorowo-elektrycznym (BEV) stanowiły 13,8% wszystkich nowych rejestracji prywatnych. W przypadku przedsiębiorstw było to 12,4%. Ma to duży wpływ na postępy całego ekosystemu motoryzacyjnego (producentów samochodów, dostawców infrastruktury ładowania itp.) w kierunku elektryfikacji, ponieważ 60% wszystkich nowych samochodów w UE jest rejestrowanych przez firmy. Powolne upowszechnianie się pojazdów elektrycznych na rynku samochodów firmowych tłumaczy się głównie relatywnie słabymi wynikami w Niemczech, Francji, Włoszech i Hiszpanii, czterech największych rynkach motoryzacyjnych w UE.
Belgia przykładem dla Europy
We Francji, Hiszpanii i Włoszech absorpcja BEV na rynku korporacyjnym spadła w pierwszej połowie 2024 r. w porównaniu z I poł. 2023 r., podczas gdy segment prywatny wzrósł. W Niemczech rynek korporacyjny nadal pozostaje w tyle za sektorem prywatnym. Ten ostatni ucierpiał bardziej ze względu na stopniowe wycofywanie dopłat do zakupu dla nabywców prywatnych. W Polsce rynek samochodów służbowych uległ stagnacji w porównaniu do I półrocza 2023 roku. Rejestracje prywatne odniosły duży sukces (I półrocze 2024 r. w porównaniu do I półrocza 2023 r.). Belgia jest jedynym krajem, w którym segment samochodów służbowych jest „zielonym” liderem i przewodzi elektryfikacji transportu. Głównym tego powodem są zmiany fiskalne wprowadzone przez Belgię, wycofujące obniżki podatków dla samochodów służbowych napędzanych paliwami kopalnymi.
Nadzieja dla Polski
Na tle Niemiec, Francji, a zwłaszcza Belgii, wyniki Polski wyglądają dość niekorzystnie. Nasz kraj porównywać się może z państwami takimi jak Włochy czy Hiszpania, gdzie odsetek rejestracji pojazdów bezemisyjnych wśród flot samochodowych oscyluje wokół granicy 4%. Zarówno w przypadku Włoch, jak i Hiszpanii, w przeciągu ostatniego roku wskaźnik ten zmalał odpowiednio o 0,2 pkt. proc. i 0,6 pkt.proc., w naszym kraju zaś utrzymał się na stabilnym poziomie 4,1%, co daje nadzieję na jego wzrost w kolejnych latach. W całej UE odsetek samochodów elektrycznych wśród flot w I połowie 2024 r. wyniósł 12,4%, co oznacza wzrost o 0,1% w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego.