Europa Środkowa ma znaczny niewykorzystany potencjał agro-PV
Europa Środkowa ma znaczny niewykorzystany potencjał agro-PV (panele fotowoltaiczne na polach). Analiza przestrzenna przeprowadzona przez firmę Ember wskazuje, że Czechy, Węgry, Polska i Słowacja (kraje V4) mogłyby wdrożyć 180 GW instalacji fotowoltaicznych – 39 GW nad uprawami oraz 141 GW pionowych paneli słonecznych umieszczonych między zbożami. Pozyskana w ten sposób energia mogłaby wyprodukować 191 TWh czystej energii elektrycznej rocznie. Odpowiada to 68% obecnego zapotrzebowania na energię elektryczną w Czechach, na Węgrzech, w Polsce i na Słowacji oraz prawie trzykrotności ich łącznej produkcji energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych (73 TWh).
Uśpiony potencjał
Obliczony potencjał agro-PV jest ponad dziesięciokrotnie wyższy niż obecne zapotrzebowanie na energię elektryczną z rolnictwa i przetwórstwa spożywczego (17 TWh) w analizowanych krajach. Oznacza to, że odblokowanie zaledwie 9% potencjału agro-PV wystarczyłoby do pokrycia całego zapotrzebowania sektora rolnego na energię elektryczną. Napowietrzne instalacje fotowoltaiczne nad samymi owocami i jagodami mogłyby wygenerować 15 TWh, pokrywając 87% tego zapotrzebowania.
Zyski dla rolników
Autorzy raportu zwracają również uwagę na fakt, że agro-PV może zwiększyć plony nawet o 16% i powiększyć zyski rolników. Agro-PV nad owocami i jagodami zwiększa plony nawet o 16% i produkuje 63% energii elektrycznej tradycyjnej farmy słonecznej (na hektar). Efektywność wykorzystania gruntów może sięgać 178% w porównaniu do działek używanych oddzielnie do celów solarnych lub rolniczych. Nawet mniej odporne uprawy, takie jak pszenica, nadal osiągają 80% lub więcej swoich typowych plonów, a straty ziarna są z nadwyżką kompensowane przez przychody ze sprzedaży energii elektrycznej.
Staranne obliczenia
Obliczony potencjał agro-PV uwzględnia ważne kwestie związane z planowaniem przestrzennym, takie jak strefy buforowe wokół dróg, linii kolejowych, linii energetycznych, budynków, lasów, zbiorników wodnych i obszarów ochrony przyrody. Priorytetowo traktuje również obszary w promieniu 5 kilometrów od punktu przyłączenia do sieci.