Wydajność recyklingu jest szacowana do 100 ton betonu na godzinę
Nowoczesny zakład Heidelberg Materials, znajdujący się w Dąbrowie Górniczej niedaleko Katowic, wdraża na skalę przemysłową wysokiej jakości separację i sortowanie odpadów betonowych. Dzięki wydajności recyklingu do 100 ton betonu na godzinę. Heidelberg Materials staje się pierwszą firmą w branży, która wprowadziła tego typu rozwiązanie na skalę przemysłową.
Innowacyjny proces recyklingu
Opatentowany mechanizm kruszenia umożliwia zaawansowaną i efektywną separację oraz sortowanie, które pozwalają uzyskać kruszywa najwyższej jakości, równoważne dla surowców pierwotnych. Dzięki opatentowanemu procesowi ReConcrete odzyskiwany jest zaczyn cementowy z recyklingu (RCP). W ten sposób Grupa łączy gospodarkę obiegu zamkniętego z dekorbanizacją RCP może być wykorzystywana jako alternatywny surowiec w produkcji klinkieru lub jako alternatywny materiał cementowy.
Pilotażowy zakład karbonatyzacji
Ponadto może pochłaniać i wiązać CO₂, ograniczając tym samym jego emisję. RCP może działać jako pochłaniacz dwutlenku węgla, pochłaniając i trwale wiążąc CO₂ przez cały okres eksploatacji danego projektu budowlanego. Aby wykorzystać ten potencjał i zainicjować tzw. „wymuszoną karbonatyzację”, RCP może być również wystawiony na działanie surowych gazów spalinowych z produkcji cementu. Powstały w ten sposób karbonatyzowany RCP (cRCP) może zmineralizować około 150 kg CO₂ na tonę RCP, znacząco redukując emisje CO₂, będącą elementem produkcji klinkieru. Jednocześnie cRCP może być stosowany jako niskoemisyjny materiał cementowy, zmniejszając tym samym ilość klinkieru na etapie produkcji.
Aby dalej badać i rozwijać tę technologię, Heidelberg Materials buduje w Polsce (w miejscowości Górażdże) przemysłowy zakład pilotażowy do tzw. wymuszonej karbonatyzacji. RCP uzyskany w zakładzie recyklingu w Dąbrowie Górniczej zostanie przetransportowany do zakładu pilotażowego w Górażdżach, gdzie następnie będzie poddany działaniu gazów spalinowych z pieca. Mechaniczne zakończenie budowy zakładu planowane jest na koniec 2024 roku.
Dążenie do zrównoważonej produkcji
Heidelberg Materials podkreśla swoje zaangażowanie w rozwój zamkniętego obiegu produkcji, planując zaoferowanie cyrkularnych alternatyw dla 50% swoich produktów betonowych do 2030 r. Działania te mają na celu nie tylko ograniczenie emisji CO2, ale także promowanie bardziej zrównoważonych praktyk w przemyśle budowlanym.