W Ameryce Północnej przyrost wyniósł aż 63%

Tygodnik Gospodarczy Polskiego Instytutu Ekonomicznego przygotował analizę raportu UNCTAD, z której wynika, że w latach 2018-2023 liczba urządzeń komunikacyjnych na osobę wzrosła globalnie o połowę, osiągając średnio 3,6 urządzenia na osobę.
Wzrost liczby urządzeń komunikacyjnych
W latach 2018-2023 liczba urządzeń komunikacyjnych na osobę wzrosła globalnie o 50%, osiągając średnio 3,6 urządzenia na osobę. Z raportu UNCTAD (Konferencja Narodów Zjednoczonych ds. Handlu i Rozwoju, organ ONZ) wynika, że wzrost ten jest znacznie szybszy w krajach rozwiniętych. W Ameryce Północnej przyrost wyniósł 63% (obecnie 13,4 urządzenia na osobę), a w Europie Zachodniej 67% (9,4 urządzenia na osobę). W tym samym czasie w regionie Bliskiego Wschodu i Afryki liczba urządzeń wyniosła 1,5 na osobę, co oznacza 36% wzrost.
2022 r.: powstało 10,5 mln ton śmieci związanych z cyfryzacją
Równocześnie znaczący wzrost liczby urządzeń elektronicznych przyczynia się do zwiększenia ilości elektrośmieci. W 2022 roku powstało 10,5 mln ton odpadów związanych z elektroniką, w tym ekranami i komputerami. W latach 2010-2022 ilość elektrośmieci w krajach rozwiniętych wzrosła o 11%, podczas gdy w krajach rozwijających się o 48%. W 2022 roku przeciętny mieszkaniec państwa rozwiniętego wygenerował 3,25 kg elektrośmieci, w porównaniu do 0,93 kg w krajach rozwijających się i zaledwie 0,21 kg w krajach najmniej rozwiniętych.
Recykling elektrośmieci
Część odpadów elektronicznych nadaje się do ponownego przetworzenia lub powinna być odpowiednio składowana. W 2022 roku kraje rozwinięte odpowiadały za 81,6% formalnie zebranych śmieci SCSIT (odpady elektroniczne, stare sprzęty elektroniczne) na świecie. Największy udział w pozostałym zbiorze odpadów przypadał Azji, w tym 14,2% na Chiny. Mimo wzrostu formalnego zbioru śmieci SCSIT o 15% w latach 2010-2022, ponad 76% odpadów pozostaje nieudokumentowanych. Część elektrośmieci jest wysyłana do krajów rozwijających się, gdzie zbieranie i recykling są mniej rozwinięte.
Wartość metali w elektrośmieciach
Wartość metali zawartych w elektrośmieciach z grupy SCSIT wynosiła 27,5 mld USD w 2022 r. Z tego powodu podejmowany jest także nieudokumentowany recykling. Wydobywanie wartościowych surowców z elektrośmieci może przyczyniać się do redukcji ubóstwa w regionach o niskim dochodzie, jednak niesie ze sobą poważne zagrożenia dla zdrowia i środowiska. Najcenniejsze części elektroodpadów są eksportowane do krajów rozwiniętych, a pozostałe części pozostają w państwie, w którym był realizowany recykling.
Niebezpieczeństwo substancji toksycznych
Wiele odpadów związanych z urządzeniami cyfrowymi zawiera niebezpieczne substancje, takie jak arszenik, kadm, ołów czy rtęć. Niewłaściwe obchodzenie się z tymi odpadami, zwłaszcza przez niewykwalifikowanych pracowników w krajach rozwijających, stwarza zagrożenie dla zdrowia ludzi i środowiska. Trujące substancje uwalniane podczas nieformalnego recyklingu mogą zanieczyszczać powietrze, glebę, wodę oraz żywność, co zwiększa ekologiczne koszty ponoszone przez państwa o niskim dochodzie.