Źródłem ciepła będą oczyszczone ścieki
6 września 2024 r. w stolicy województwa podkarpackiego podpisano umowę na dzierżawę terenów pod zabudowę pompy. Dokument podpisali przedstawiciele Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji oraz lokalnej Elektrociepłowni, podał PAP.
Budowa wielkoskalowej pompy ciepła w Rzeszowie ma kosztować ok. 76 mln zł, a źródłem ciepła mają być oczyszczone ścieki. Moc pompy ma wynosić ok. 14 MWt, w zależności od temperatury przepływów, co może się zmieniać. Projekt, realizowany przez PGE Energia Ciepła, ma być zakończony do 2027 r.
Celem tej inwestycji i innych realizowanych w Rzeszowie (m.in. uruchomienie niskoemisyjnej kotłowni gazowej, która zastąpi dwa kotły węglowe w lokalnej elektrociepłowni) jest wprowadzenie nowoczesnych, ekologicznych rozwiązań w ciepłownictwie. To ma bezpośrednio wpłynąć na poprawę jakości powietrza w regionie. Stolica Podkarpacia jest jednym z pięciu miast polskich, które pracują nad uzyskaniem neutralności klimatycznej do 2030 r.
Podobne rozwiązanie działa we Wrocławiu
W stolicy Dolnego Śląska istnieje podobna pompa wielkoskalowa, ale działa w oparciu o ścieki brudne. Niestety wpływa to na pojawiające się problemy eksploatacyjne, dlatego w Rzeszowie zdecydowano się na budowę wielkoskalowej pompy ciepła na ściekach oczyszczonych. Zdaniem ekspertów, to daje m.in. pewność zasilania, długoterminowe dostawy ciepła, a także powoduje, że ta oczyszczona, czysta woda jest chłodzona i dopiero wtedy wraca do środowiska w bardziej naturalnym stanie. Inwestycja w Rzeszowie powinna być gotowa do użytku w