Dane z raportu „Polacy na cyfrowej równoważni. Cyfrowy ślad technologii 2024”
Kluczowym ekodziałaniem dla 75% Polaków jest oszczędzanie energii, co wynika z badania przeprowadzonego przez theprotocol.it. Ograniczenie podróży samochodem, zmniejszenie emisji CO2 oraz zakupy w stylu eko mają dla nas mniej istotne znaczenie.
Łatwiej z prostymi, codziennymi działaniami
Theprotocol.it w ramach badania sprawdził, jakie znaczenie Polacy przypisują różnorodnym aspektom dbania o środowisko i zrównoważony rozwój. Jak się okazało, powszechna jest stosunkowo wysoka ocena działań redukujących bezpośredni wpływ na planetę np. oszczędzanie energii czy recykling.
Jeśli jednak chodzi o sferę bardziej kompleksowych i czasem mniej bezpośrednich zachowań proekologicznych, takich jak minimalizm (ograniczenie zbędnych przedmiotów do minimum) czy zmniejszenie liczby podróży wysokoemisyjnymi środkami transportu, zainteresowanie respondentów wydaje się być mniejsze. Autorzy raportu wskazują, że może to sugerować, że łatwiej jest nam wdrożyć proste, codzienne działania ekologiczne niż te, które wymagają głębszych zmian w stylu życia i zachowaniach.
Polacy oszczędzają energię, segregują śmieci i chronią florę i faunę
Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że wśród najbardziej istotnych zachowań proekologicznych wysoką pozycję zajmują zagadnienia związane z technologiami, które plasują się tuż za podium. Z badania wynika, że oszczędzanie energii jest najważniejsze dla ¾ respondentów. Podobny wynik (74%) uzyskały recykling i segregacja śmieci.
Trzecie miejsce zajmuje ochrona ginących gatunków zwierząt i roślin, która jest istotna dla 70% badanych. Na kolejnej pozycji znajduje się odpowiedzialne korzystanie z technologii, które wskazało 62% respondentów. To odzwierciedla dużą świadomość badanych na temat wpływu, jaki rozwój technologiczny może mieć na środowisko.
Najmniej istotne dla respondentów okazały się kwestie związane z minimalizmem i tzw. slow life, obejmujące mniej konsumpcyjny tryb życia, zwracanie uwagi na lokalność oraz świadome dążenie do niższego tempa życia. Wskazało je mniej niż połowa (46%) badanych.
O raporcie „Polacy na cyfrowej równoważni. Cyfrowy ślad technologii 2024”
- Raport został oparty na wynikach badania, przeprowadzonego przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie theprotocol.it w styczniu 2024 r.
- Pomiar przeprowadzono metodą CAWI (profesjonalnego formularza online) na grupie 774 pracujących Polaków w wieku 18-65 lat posiadających pracę.
- W próbie badawczej uwzględniono 321 pracowniczek i pracowników branży IT, w tym osoby specjalizujące się w: programowaniu, testowaniu, zarządzaniu projektami, projektowaniu graficznym i zarządzaniu sieciami komputerowymi.