H&M i Zara powiązane z nielegalnym wylesianiem na dużą skalę, zawłaszczaniem ziemi, przemocą i korupcją. Wyniki dochodzenia niezależnej organizacji Earthsight
Popularne marki wytwarzające ubrania oraz artykuły gospodarstwa domowego H&M i Zara zostały powiązane z nielegalnym wylesianiem na dużą skalę, zawłaszczaniem ziemi, przemocą i korupcją. Takie są wyniki dochodzenia niezależnej organizacji Earthsight, która odkryła związki potentatów branży fast-fashion z boomem w brazylijskiej produkcji bawełny przeznaczonej na eksport.
Nieetyczne działania ujawnione
Organizacja pozarządowa spędziła ponad rok analizując zdjęcia satelitarne, wyroki sądowe, rejestry wysyłek oraz prowadząc działania „operacyjne”, aby wykryć powiązanie blisko miliona ton bawełny pochodzącej z Brazylii z azjatyckimi producentami odzieży, którzy są dostawcami dwóch największych na świecie detalistów modowych – marek Zara oraz H&M. Farmy przemysłowe, z których pochodzi bawełna, posiadają rozległą historię nakazów sądowych, orzeczeń korupcyjnych i milionów dolarów grzywien związanych z nielegalnym wylesieniem około 100 000 hektarów dzikiej przyrody w rejonie Cerrado. Ten rozległy region obejmuje 1/4 powierzchni Brazylii i jest domem dla 5% wszystkich gatunków na świecie, w tym mrówkojada olbrzymiego i pancernika olbrzymiego.
Przedstawiciele przepraszają
Earthsight wyśledził 816 000 ton bawełny, które trafiły do 8 azjatyckich firm. W ciągu dwunastu miesięcy wyprodukowały one prawie 250 milionów sztuk odzieży i artykułów gospodarstwa domowego dla globalnych sklepów H&M i Zara oraz siostrzanych marek Zara, takich jak Bershka czy Pull&Bear. Przedstawiciele marek otwarcie przyznają się do popełnionego błędu oraz braku weryfikacji pochodzenia używanych do produkcji materiałów. „Zawiedliśmy, nie ma co do tego wątpliwości” – powiedział szwedzkiej prasie menedżer ds. zrównoważonego rozwoju w H&M.