Sejm przyjął tzw. polską „ustawę CSRD”
21 listopada 2024 r. wieczorem, po burzliwym procesie legislacyjnym Sejm przyjął rządowy projekt Ustawy o zmianie ustawy o rachunkowości, ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym oraz niektórych innych ustaw – czyli tzw. polską „ustawę CSRD”. Nowa regulacja rozszerza zakres podmiotów, zobowiązanych do składania sprawozdawań na temat zrównoważonego rozwoju, czyli tzw. raportów ESG.
Jak ESG Impulse informował kilka dni temu, na ostatniej prostej, w trakcie sejmowego II czytania, Konfederacja złożyła wniosek o odrzucenie projektu w całości. W Sejmie wywołało to gorącą debatę, lecz finalnie wniosek ten został odrzucony wynikiem głosów 243 do 203. Uchwalenie ustawy jest niezmiernie ważne ze względu na fakt, że już w 2025 r. nowa grupa polskich firm będzie zobowiązana do sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju za rok 2024. Wynika to z unijnej dyrektywy CSRD (ang. Corporate Sustainability Reporting Directive). Warto przypomnieć, że termin na implementację dyrektywy do prawa krajowego upłynął w lipcu 2024 r.
To jeszcze nie koniec
Choć przyjęcie ustawy w Sejmie to ogromny krok naprzód, trzeba pamiętać, że żeby dokument wszedł w życie musi jeszcze przejść przez Senat, gdzie teoretycznie mogą być zgłaszane senackie poprawki. To z kolei poskutkuje powrotem ustawy do Sejmu, co może znacząco wydłużyć proces legislacyjny o kolejne dni, lub nawet tygodnie. Finalnie, ustawę musi podpisać Prezydent. Zapisy ustawy mają wejść w życie po upływie 14 dni od jej ogłoszenia. Wyjątkiem są niektóre przepisy, których wejście w życie zostało odsunięte w czasie zgodnie z poprawkami przyjętymi przez komisję we wtorek.
Rozszerzenie zakresu sprawozdawczości
Nowelizacja ustawy o rachunkowości, ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym oraz niektórych innych ustaw ma na celu implementację unijnej dyrektywy CSRD. Zgodnie z projektem, firmy będą miały obowiązek szerszego raportowania na temat zrównoważonego rozwoju. Przyjęte przepisy m.in.:
- podwyższają progi przychodowe, powyżej których należy prowadzić księgi rachunkowe;
- rozszerzają zakres podmiotów, które będą miały obowiązek sprawozdawania informacji na temat zrównoważonego rozwoju;
- poszerzają również zakres sprawozdań, który będzie obejmować informacje na temat kwestii zrównoważonego rozwoju z obszaru środowiskowego, społecznego (w tym praw człowieka) oraz ładu korporacyjnego;
- nakładają obowiązek sporządzania sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju według jednolitych w UE standardów;
- sprawozdania będą weryfikowane przez biegłych rewidentów, a także będą musiały być digitalizowane.
Jakie kraje mają już własną „ustawę CSRD”?
Wśród państw UE, które zdążyły już zaimplementować CSRD do swoich krajowych legislacji znajdują się: Bułgaria, Chorwacja, Dania, Finlandia, Francja, Irlandia, Włochy, Rumunia, Słowacja i Szwecja.