Northvolt poinformował, że złożył wniosek o ochronę przed wierzycielami
Northvolt, szwedzki producent ogniw akumulatorowych do samochodów elektrycznych, poinformował, że złożył wniosek o ochronę przed wierzycielami na podstawie Rozdziału 11 ustawy o upadłości w USA, podaje agencja Reutersa. Zadaje to cios europejskim nadziejom, że najbardziej rozwinięty lokalny wytwórca akumulatorów zmniejszy zależność zachodnich producentów samochodów od chińskich rywali.
Ostatni tydzień operacji
Przedstawiciele Northvolt ogłosili, że posiadają wystarczającą ilość środków, aby wesprzeć operacje przez około tydzień oraz zakomunikowali, że zabezpieczyli 100 mln $ na proces upadłości. Operacje firmy mają być kontynuowane podczas procesu upadłości.
„Płynność Northvolt stała się fatalna” – stwierdzili przedstawiciele firmy w swoim wniosku o upadłość złożonym w Sądzie Upadłościowym Stanów Zjednoczonych w Houston. Prowadzące działalność w Kalifornii przedsiębiorstwo posiada ok. 30 mln $ środków, co wystarczy na utrzymanie jej działalności przez ok. tydzień. Firma jest zadłużona na kwotę 5,8 mld $.
Firma Northvolt, zatrudniająca ok. 6600 pracowników w siedmiu krajach, poinformowała, że spodziewa się zakończyć restrukturyzację do pierwszego kwartału 2025 r. Grupa inwestycyjna Vargas, współzałożyciel Northvolt i jeden z jej największych udziałowców, poinformowała, że bankructwo pozwoli firmie stawić czoła wyzwaniom finansowym i utrzymać przewagę konkurencyjną w produkcji ogniw akumulatorowych o wysokiej wydajności.
Na polskim gruncie
Northvolt ogłosiło zakończenie części działalności związanej z rozwojem i produkcją magazynów energii w Polsce i Szwecji. Oznacza to, że działalność fabryki Northvolt przy ul. Andruszkiewicza w Gdańsku, produkującej systemy magazynowania energii, nie będzie kontynuowana, a zakład zostanie przygotowany do sprzedaży, podaje portal Cire.pl
Northvolt prowadzi również rozmowy na temat sprzedaży drugiej części działalności jednostki biznesowej Northvolt Systems, w ramach której od 2018 r. produkowane są systemy bateryjne do zastosowań przemysłowych. Sprzedaż będzie obejmowała aktywa biznesowe, technologię, produkty oraz bazę klientów, a także zakład prototypowania systemów bateryjnych zlokalizowany w Sztokholmie oraz zakład produkcyjny, który od 6 lat prowadzi działalność przy ul. Elbląskiej w Gdańsku.
Powyższe decyzje nie oznaczają całkowitego wyjścia firmy Northvolt z Polski. Kontynuowana będzie działalność Centrum Skalowania Biznesu w Gdańsku, świadczącego usługi w zakresie HR, IT, finansów, zakupów i logistyki dla spółek z grupy Northvolt.