Wpływ na sytuację ma m.in. mniejsza liczba starych samochodów spalinowych na ulicach
W ciągu pierwszych sześciu miesięcy po rozszerzeniu strefy Ultra Low Emission Zone (Ulez) w Londynie, jakość powietrza znacznie się poprawiła, przekraczając ustalone cele. Zanieczyszczenie pyłami PM2.5 spadło o 22%, a całkowite emisje tlenków azotu zmniejszyły się o 13%. Dodatkowo, od momentu wprowadzenia opłaty dla starych samochodów spalinowych, czyli od sierpnia 2023 r., do Londynu wjechało o 200 tys. mniej samochodów. To również wpłynęło na redukcję zanieczyszczeń powietrza.
Londyńczycy mogą oddychać lepszym powietrzem
Raport przedstawiony przez londyński ratusz wskazuje na znaczącą poprawę jakości powietrza po wprowadzeniu nowych zasad dotyczących strefy Ulez. Już po pierwszych sześciu miesiącach od poszerzenia strefy Ulez, jakość powietrza przekroczyła cele ustalone w trakcie konsultacji. Co udało się osiągnąć?
- Poziomy zanieczyszczenia pyłami PM2.5, które są szczególnie szkodliwe dla zdrowia, spadły o 22% w porównaniu do stanu sprzed rozszerzenia strefy.
- Całkowite emisje tlenków azotu wyniosły 424 t i były niższe o 13%, niż było to zakładane.
Wprowadzenie opłat dla starych samochodów
Rozszerzenie strefy Ulez (ze ścisłego centrum na całe miasto), które miało miejsce w sierpniu 2023 r., wprowadziło opłaty dla właścicieli starszych samochodów spalinowych.
Osoby, które chcą wjechać do Londynu starym autem, muszą płacić 13 funtów dziennie. Z tego obowiązku zwolnieni są posiadacze samochodów benzynowych sprzedawanych od stycznia 2006 r. oraz kierowcy aut z silnikiem Diesla sprzedawanych od września 2016 r. Dzięki tym regulacjom, miasto odnotowało znaczący spadek liczby samochodów na ulicach, co przyczyniło się również do poprawy jakości powietrza. Wg raportu od sierpnia 2023 r. do miasta wjechało o 200 tys. samochodów mniej.
Ekonomiczne korzyści z działań ekologicznych
Rozszerzenie strefy Ulez przyniosło Londynowi również korzyści ekonomiczne. Według BBC miasto zyskało ponad 130 milionów funtów z tytułu opłat, co może być reinwestowane w dalsze działania na rzecz zrównoważonego rozwoju. Dyrektorzy transportu miejskiego przewidują, że do 2026 roku opłaty z tytułu Ulez mogą zostać zniesione, ponieważ wszystkie samochody będą spełniać normy emisji.
W działania na rzecz poprawy jakości powietrza w Londynie zaangażował się też Uber, o czym pisaliśmy wcześniej na łamach naszego serwisu.