Niemcy chcą składować CO2 pod poziomem morza w dążeniu do neutralności klimatycznej kraju
Niemiecki minister gospodarki i klimatu Robert Habeck ogłosił, że Niemcy planują przyjęcie zmian prawnych, które umożliwią składowanie CO2 pod dnem morza, co ma usprawnić dążenie kraju do neutralności klimatycznej netto do 2045 r. Jak informuje agencja Reuters, obecnie niemieckie prawo zabrania takich praktyk, a kraj boryka się z opóźnieniami w osiąganiu celów klimatycznych.
W ramach nowego planu, technologie wychwytywania CO2 i jego magazynowanie (ang. carbon capture and storage; CCS) mogłyby pokryć emisje równe 34-73 mln ton rocznie do 2045 r. Zapowiadane przez ministra Habecka prawo pozwoliłoby na transport i składowanie CO2 w podmorskich magazynach, za wyjątkiem morskich obszarów chronionych. Podziemne magazyny na lądzie byłyby wciąż zabronione.
Jak podała agencja Euronews, pomysł „zerowania” emisji przez technologie CCS jest krytykowany przez organizacje ekologiczne, w tym Greenpeace. Uważają one, że takie rozwiązanie nie wniesie żadnych zmian prośrodowiskowych w przemyśle ciężkim, pozwalając mu nadal działać jak dotąd, w wysokoemisyjny sposób. Euronews dodaje, że sąsiadująca z Niemcami Dania już zapowiedziała plany składowania CO2 pod dnem Morza Północnego.