Zamknięto ostatnią elektrownię zasilaną węglem
Wielka Brytania zamyka swoją ostatnią elektrownię zasilaną węglem, stając się tym samym pierwszą gospodarką z grona G7, która wyeliminowała to paliwo kopalne z sektora produkcji prądu.
Położona w Ratcliffe-on-Soar w hrabstwie Nottinghamshire (środkowa Anglia) elektrownia działała od 1968 r., a jej oficjalne zamknięcie nastąpiło 30 września 2024 r. Wyłączenie bloku nastąpiło po 142 latach używania przez UK węgla do produkcji prądu elektrycznego. Co znamienne, kraj ten był pierwszym w świecie, który uruchomił elektrownię węglową – w 1882 r. w Londynie.
Według informacji podanej przez portal Carbon Brief, od wspomnianego 1882 r. do zamknięcia elektrowni w Ratcliffe-on-Soar, tego typu obiekty spaliły ok. 4,6 mld ton węgla, emitując 10,4 mld ton CO2. Ta ostatnia wielkość została oceniona jako wyższa, niż niektóre państwa wyemitowały w ciągu całej swojej historii ze wszystkich źródeł – nie tylko poprzez swoje elektrownie węglowe.
Dzięki swojej polityce energetycznej Wielka Brytania staje się pierwszą znaczącą gospodarką światową, która odeszła od węgla w produkcji prądu elektrycznego. Długofalowe działania rządu brytyjskiego opierały się na 4 głównych założeniach:
Poprzez swoje działania UK pokazuje, że odejście od węgla w gospodarce jest możliwe. Następnym krokiem dla Wielkiej Brytanii jest pełna dekarbonizacja całego sektora energii do 2030 r.