Raport T&E

Recykling może umożliwić Europie zmniejszenie zależności od importu minerałów do akumulatorów pojazdów elektrycznych (EV) nawet o jedną czwartą do końca dekady. Według danych Transport & Environment (T&E), materiały pochodzące z wycofanych z eksploatacji akumulatorów i złomu mają potencjał do zaopatrzenia do 2,4 mln pojazdów elektrycznych w 2030 r. Jednak UE i Wielka Brytania nie będą w stanie wykorzystać tego potencjału, chyba, że zabezpieczą projekty recyklingowe, które są zagrożone anulowaniem, twierdzi T&E.
Samowystarczalność surowcowa
Jak wynika z raportu T &E, recykling zużytych ogniw i złomu produkcyjnego może zapewnić 14% litu, 16% niklu, 17% manganu i jedną czwartą (25%) kobaltu, których Europa będzie potrzebować do produkcji samochodów elektrycznych w 2030 r. Wartości te mogą wzrosnąć, a region może być niemal samowystarczalny w zakresie kobaltu do samochodów elektrycznych w 2040 r. Odzyskiwanie materiałów z baterii zastąpi również zapotrzebowanie na rudy pierwotne. Badanie wykazało, że recykling minerałów z EV w Europie może zapobiec potrzebie budowy 12 nowych kopalni na całym świecie do 2040 r.: czterech litu, trzech niklu, czterech kobaltu i jednej manganu. Zmniejszyłoby to również potencjalny negatywny wpływ tych kopalni na wodę, glebę i różnorodność biologiczną.
Potrzebna pewność realizacji
Oprócz ograniczenia zarówno wydobycia, jak i importu surowców, recykling w Europie może zmniejszyć ślad węglowy związany z pozyskiwaniem litu o prawie jedną piątą (19%) w porównaniu do jego wydobycia w Australii i rafinacji w Chinach. Wynika to z czystszej europejskiej sieci elektrycznej. Aby jednak czerpać korzyści ekonomiczne oraz w zakresie zrównoważonego rozwoju, Europa musi zwiększyć skalę swojej branży recyklingu. Jak wynika z raportu, prawie połowa mocy produkcyjnych w zakresie recyklingu, które zostały ogłoszone dla regionu, jest wstrzymana lub nie ma pewności co do ich realizacji.