Porozumienie wymaga zgód 27 państw członkowskich

Unia Europejska i południowoamerykański blok Mercosur, w skład, którego wchodzi: Argentyna, Brazylia, Paragwaj i Urugwaj zakończyli z sukcesem negocjacje dot. umowy o wolnym handlu. Teraz wyzwaniem jest uzyskanie zgody na sfinalizowane porozumienie od 27 państw członkowskich UE.
Historyczny projekt wymiany handlowej
Umowa handlowa pomiędzy UE a krajami Mercosur (hiszp. Mercado Común del Sur – Wspólny Rynek Południa), obejmującymi Argentynę, Brazylię, Paragwaj i Urugwaj, ma potencjał stać się największą umową handlową w historii Wspólnoty. Porozumienie ma również podobne znaczenie dla południowoamerykańskich partnerów, którzy do tej pory jako Mercosur mają umowy handlowe z Egiptem, Izraelem oraz Singapurem.
Obejmuje ona nie tylko zniesienie ceł, których wartość może wynosić nawet 4 mld €, ale również otwarcie rynków dla towarów przemysłowych oraz kluczowych surowców. Z perspektywy południowoamerykańskich partnerów, umowa ta jest szansą na zwiększenie eksportu i przyciągnięcie inwestycji, co może znacząco wpłynąć na ich gospodarki.
Zrównoważony rozwój jako kluczowy element umowy
Jednym z najważniejszych aspektów tej umowy jest zobowiązanie do przestrzegania postanowień Porozumienia Paryskiego oraz zapobieganie wylesianiu od 2030 r. Wprowadzenie mechanizmów rozstrzygania sporów ma na celu zapewnienie, że polityki jednej ze stron nie będą ograniczać korzyści płynących z umowy.
Perspektywy dla przemysłu i surowców energetycznych
Umowa przewiduje zniesienie ceł na towary przemysłowe w okresie przejściowym trwającym do 10 lat, co ma na celu zwiększenie konkurencyjności europejskich produktów na rynkach południowoamerykańskich. UE dąży też do zmniejszenia zależności od Chin w zakresie kluczowych minerałów, takich jak lit, co czyni Mercosur strategicznym partnerem w kontekście transformacji energetycznej. Umowa umożliwi także dostęp do surowców bez podatków eksportowych, co jest korzystne dla europejskich firm.