Do produkcji zeroemisyjnego paliwa wykorzystywany jest elektrolizer 2,5 MW w technologii PEM

W Koninie ruszyła elektrolizernia Grupy Polsat Plus i Grupy ZE PAK produkująca zielony wodór. Tym samym działa już pełny łańcuch wartości gospodarki zielonego wodoru Grupy Polsat Plus i Grupy ZE PAK. Do produkcji zeroemisyjnego paliwa wykorzystywany jest elektrolizer 2,5 MW w technologii PEM, który umożliwia wytworzenie ok. 1000 kg zielonego wodoru na dobę. Taka ilość wodoru pozwala na zatankowanie ok. 40 miejskich autobusów wodorowych dziennie.
1000 kg zielonego wodoru na dobę
Produkcja zielonego wodoru w Koninie jest w fazie rozruchów i regulacji całej instalacji. Zielony wodór od Grupy Polsat Plus i ZE PAK spełnia międzynarodowe normy czystości wodoru do ogniw paliwowych w samochodach osobowych, autobusach i samochodach dostawczych. W pierwszym etapie produkcja oparta jest o elektrolizer 2,5 MW w technologii PEM. Pozwala on na produkcję ponad 1000 kg zielonego wodoru na dobę, co daje możliwość zatankowania ok. 40 autobusów miejskich dziennie. W kolejnych etapach liczba zainstalowanych elektrolizerów będzie zwiększana. Grupa Polsat Plus m.in. finalizuje prace nad alkaicznym elektrolizerem własnej produkcji o mocy 0,5 MW.
Stacje tankowania kolejne ogniwo łańcucha wodorowego
Budowa stacji tankowania wodoru to kolejne ogniwo łańcucha wodorowego, który ma na celu upowszechnienie tego paliwa zarówno wśród odbiorców instytucjonalnych, takich jak miejskie zakłady transportu publicznego, jak również wśród klientów indywidualnych, którym zależy na poprawie jakości powietrza i kondycji środowiska naturalnego.
Ogólnodostępne stacje tankowania wodoru NESO Grupy Polsat Plus umożliwiają tankowanie autobusów, samochodów osobowych i dostawczych. Sieć stacji NESO systematycznie się rozwija – działające już stacje zlokalizowane są w Warszawie, Rybniku, Gdańsku, Gdyni i Lublinie, a jeszcze w tym roku zostanie uruchomiona we Wrocławiu. Inwestycje te są realizowane przez Grupę Polsat Plus i ZE PAK przy wsparciu z NFOŚiGW. Kolejnych 5 stacji tankowania wodoru NESO rozmieszczonych przy drogach sieci TEN-T powstanie przy udziale dofinansowania z Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Klimatu, Infrastruktury i Środowiska.
Stacje NESO są w pełni samoobsługowe, a korzysta się z nich podobnie jak z tradycyjnych stacji. Tankowanie samochodu osobowego trwa ok. 3-4 minuty i zapewnia to zasięg na ok. 650 km. Tankowanie autobusu zajmuje kilkanaście minut, a jego zasięg wynosi ok. 450 km.
Zielony wodór to czyste i zeroemisyjne paliwo
- Samochody i autobusy jeżdżące na wodór emitują z rury wydechowej jedynie „destylowaną” parę wodną.
- Nie emitują spalin i trujących substancji – poza CO2 to przede wszystkim tlenki azotu czy pyły, w szczególności drobne pyły PM 2,5 – a dodatkowo oczyszczają powietrze.