Sejm nie poparł poprawek Senatu

Sejm odrzucił poprawki Senatu, które przesuwałyby start systemu na styczeń 2026 r., co oznacza, że kaucja będzie obowiązkowa od 1 października 2025 r. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Nowe przepisy wprowadzą również zmiany dotyczące zbiórki opakowań oraz ich oznakowania.
Termin wprowadzenia systemu kaucyjnego
Zgodnie z nowelizacją ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz niektórych innych ustaw, system kaucyjny ma ruszyć w Polsce od 1 października 2025 r. W toku prac nad ustawą Senat proponował wydłużenie terminu uruchomienia systemu o kolejne 3 miesiące na styczeń 2026 r., ale Sejm nie poparł tej poprawki, a swój sprzeciw zgłaszał też rząd. Wiceministra klimatu i środowiska Anita Sowińska podkreślała, że zgodność z dyrektywą UE wymaga szybkiego wprowadzenia systemu, aby osiągnąć cel selektywnej zbiórki 77% odpadów do końca 2025 r.
Główne założenia nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi
- Nowelizacja ustawy zakłada, że w każdej gminie musi funkcjonować przynajmniej jeden punkt odbioru opakowań.
- System kaucyjny obejmie butelki plastikowe do 3 litrów, szklane butelki wielorazowego użytku do 1,5 litra oraz metalowe puszki do 1 litra.
- Kaucja będzie pobierana przy sprzedaży napojów w tych opakowaniach i zwracana konsumentom przy ich oddaniu.
- Nowe przepisy mają również na celu uszczelnienie systemu i eliminację możliwości defraudacji kaucji.
- Z systemu kaucyjnego wyłączono zbiórkę opakowań po mleku i produktach mlecznych oraz wprowadzano harmonizację oznakowania opakowań logotypem systemu kaucyjnego.
- Nieodebrana kaucja zostanie przeznaczona na finansowanie systemu kaucyjnego.