Wyniki badania sieci firm badawczych Iris, reprezentowanej w Polsce przez ARC Rynek i Opinia

Mniej boimy się zmian klimatycznych. Przestajemy wierzyć, że gospodarki przestawią się do 2050 r. na zeroemisyjność ale chcemy produktów zawierających naturalne składniki i bezpiecznych – tak wynika z tegorocznego międzynarodowego badania sieci firm badawczych Iris, reprezentowanej w Polsce przez ARC Rynek i Opinia.
Wyniki badania opinii publicznej przeprowadzonego w kilkunastu krajach świata w 2024 r. pokazują, że w stosunku do pomiaru z 2023 r. zmniejszyła się nieco ilość osób uważających zmiany klimatyczne za poważny problem. Spadek ten na poziomie globalnym nie jest duży (z poziomu 83 do 80%), ale mimo to istotny. W Polsce taką zmianę widać jeszcze w większym stopniu, gdy porówna się wyniki z tego roku z badaniami zeszłorocznymi: spadek z 81% do 74%. Taka zmiana postaw społecznych pojawia się również w innych publikowanych badaniach. Pod względem obaw wobec zmian klimatycznych Polacy lokują się w średniej światowej – najbardziej obawiają się mieszkańcy Turcji i Meksyku oraz krajów wyspiarskich – Malezji i Indonezji, a najmniej USA, Finlandii czy Australii.
49% respondentów uważa, że świat nigdy nie osiągnie stanu zero-emisyjnej gospodarki
Ewolucja postaw wobec zmian klimatycznych widoczna jest też w odpowiedzi na pytanie o to, kiedy może zostać osiągnięty stan zero-emisyjnej gospodarki. W 2023 r. globalnie 43% respondentów uważało, że świat nigdy nie osiągnie takiego stanu, a w 2024 tak uważa aż 49% respondentów.
Pokazuje to, że obniża się wiara w możliwość szybkiej zmiany gospodarki świata w kierunku zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych. Zwiększa się natomiast sceptycyzm w podejściu do czystej, niskoemisyjnej produkcji energii. Przestaje ona być uznawana za działanie pierwszej wagi. W Polsce również taka zmiana jest wyraźna – dużo mniej osób uważa, że rozwój odnawianych źródeł energii powinien być priorytetem. Jednocześnie zwiększyła się liczb respondentów uznających, że powinno to być zadanie ważne, ale nie priorytetowe.
Respondenci byli pytani o wpływ poszczególnych czynników związanych z produkcją i cechami produktów na decyzje konsumenckie. Zarówno na poziomie globalnym jak i w jeszcze większym stopniu w Polsce widać zmianę postaw konsumenckich. Cechy produktów, a w zasadzie sposobu ich produkcji – zmniejszanie emisji CO2, biodegradowalność, ograniczenie zużycia energii i wody – tracą na znaczeniu przy wyborze produktów. Natomiast takie cechy jak bezpieczeństwo zdrowotne produktów pozostaje nadal bardzo ważne. Na poziomie globalnym na znaczeniu nabiera znaczenia także naturalny skład produktów.
O badaniu
- Badanie zostało przeprowadzone w 2024 roku metodą CAWI na reprezentatywnej pod względem płci, wieku, wykształcenia, wielkości zamieszkiwanej miejscowości oraz regionu GUS próbie Polaków w wieku powyżej 18 lat przez instytut badawczy ARC Rynek i Opinia, N=1055 respondentów oraz w 20 innych krajach świata w ramach sieci firm badawczych IriS.