W pierwszym etapie konsultacji wzięło udział ponad 200 organizacji i instytucji

To drugi etap konsultacji programu Czyste Powietrze. Uwagi do projektu można zgłaszać od 9 do 27 grudnia 2024 r. W pierwszym etapie wzięło udział ponad 200 przedstawicieli organizacji pozarządowych, samorządów, administracji, banków oraz wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Zdaniem Funduszu reforma programu jest konieczna, by wyeliminować nadużycia i nadal działać na rzecz czystego powietrza oraz niższych rachunków za ogrzewanie.
Nowa odsłona Czystego Powietrza od 31 marca 2025 r.
NFOŚIGW zapewnia, że cały czas są i będą wypłacane dotacje z programu oraz trwa obsługa wszystkich złożonych wniosków. Ponadto od 12 grudnia trwa nabór wniosków na termomodernizację domów na terenach województw dotkniętych powodzią. Według zapewnień program Czyste Powietrze w nowej odsłonie, z jasnymi zasadami i nowym źródłem finansowania ma wrócić z końcem marca 2025 r.
Kluczowe reformy programu
- Nowy, czytelny układ programu – podział przedsięwzięć w zależności od zapotrzebowania budynku na energię użytkową.
- Ujednolicone poziomy dofinansowania w poszczególnych grupach dochodowych dla łatwiejszych rozliczeń projektów.
- Wzrost wymagań odnośnie do klasy efektywności energetycznej dotowanych urządzeń.
- Odejście od audytów energetycznych na rzecz świadectw charakterystyki energetycznej i oceny energetycznej z wizytą eksperta w każdym domu.
- Obowiązek wypłaty zaliczki na konto beneficjenta, a nie wykonawcy.
- Limity dotacji na poszczególne kategorie kosztów.
- Dotacje dla rzeczywiście najuboższych – wymóg posiadania co najmniej 3 lata przed złożeniem wniosku nieruchomości (wyjątek np. spadek), której zapotrzebowanie na energię użytkową, w przypadku najwyższego poziomu dofinansowania wynosi powyżej 150 kWh/m2/rok.
- Uzyskanie określonego standardu energetycznego – przedsięwzięcie musi prowadzić do zapotrzebowania na energię użytkową nie większego niż 120 kWh/m2.
NFOŚiGW pracuje obecnie nad założeniami listy rzetelnych i uczciwych wykonawców oraz usprawnieniem i przyspieszeniem procedury rozpatrywania wniosków przez uproszczenie zasad dofinansowania i standaryzację typów przedsięwzięć. Ponadto tworzony jest ogólnopolskim systemem operatorów.
Operatorzy w programie Czyste Powietrze będą wsparciem dla beneficjentów najwyższego i podwyższonego poziomu dofinansowania. Ich działanie będzie polegało na pomocy w określeniu zakresu inwestycji, złożeniu wniosku o dofinansowanie, monitorowaniu realizacji inwestycji zgodnie z zasadami programu oraz prawidłowym rozliczeniu dotacji. Zakładamy, że w pierwszej kolejności funkcję operatorów będą pełnić zainteresowane gminy, a uzupełniająco wybierani będą inni operatorzy w drodze naboru.
Robert Gajda, prezesa zarządu NFOŚiGW