Google ma cztery tygodnie na odwołanie się od decyzji Rady hrabstwa Południowego Dublina
Rada hrabstwa Południowego Dublina odmówiła Google pozwolenia na budowę nowego centrum danych, stwierdzając, że infrastruktura sieci energetycznej regionu nie jest w stanie sprostać zwiększonemu zapotrzebowaniu, jakie przyniosłaby taka inwestycja. Jak podaje serwis Euronews.com brak wystarczających informacji na temat wpływu nowego obiektu na sieć energetyczną, sprawił, że projekt giganta technologicznego został uznany na „sprzeczny z właściwym planowaniem i zrównoważonym rozwojem obszaru”.
Obawy dotyczące infrastruktury energetycznej
Rada hrabstwa wskazała, że nie ma wystarczających danych dotyczących tego, ile energii centrum danych Google będzie pobierać z krajowej sieci energetycznej. Zgodnie z informacjami opublikowanymi przez irlandzki Centralny Urząd Statystyczny pokazują, centra danych zużywają więcej energii z centralnej sieci energetycznej niż miejskie gospodarstwa domowe w Irlandii, odpowiednio 21% i 18%. Z kolei raport Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA) opublikowany w styczniu 2024 r. szacuje, że do 2026 r. centra danych będą zużywać 32% energii elektrycznej w Irlandii, jeśli inwestycje w tym obszarze będą rosły w takim tempie. W 2023 r. w Irlandii działo ponad 80 centrów danych.
Plany rozwoju Google w Irlandii
Google planował rozbudowę swojego głównego biura w Grange Castle Business Park, gdzie miałoby powstać centrum danych o powierzchni 72 400 m2, w tym pomieszczenia dla pracowników oraz inne udogodnienia. Mimo wcześniejszych inwestycji, które wyniosły 500 mln € w istniejące centra danych, nowe plany napotkały na przeszkody związane z niedoborem energii i brakiem odnawialnych źródeł energii na miejscu.
Możliwości odwołania
Google ma cztery tygodnie na odwołanie się od decyzji Rady hrabstwa Południowego Dublina. W obliczu rosnącego zapotrzebowania na energię związanego z rozwojem sztucznej inteligencji i innymi technologiami, lokalne władze muszą znaleźć równowagę między rozwojem infrastruktury technologicznej a zrównoważonym rozwojem środowiskowym. Wzrost zapotrzebowania na energię ze strony centrów danych stawia przed Irlandią poważne wyzwania w kontekście jej strategii klimatycznych i energetycznych.