Rozmowa z Niną Graboś
Rozmowa z Niną Graboś, IR, PR&ESG Director w Ten Square Games S.A.
Redakcja:Ten Square Games (TSG) dołączyła niedawno do grona sygnatariuszy Karty Różnorodności, unijnej inicjatywy na rzecz promowania różnorodności, równości i inkluzywności w miejscu pracy. Co to oznacza w praktyce dla Państwa firmy?
Nina Graboś: Dla Ten Square Games S.A. (TSG) od początku kluczowe jest, aby inicjatywy z obszaru ESG były integralną częścią strategii biznesowej spółki. Różnorodność jest dla TSG niezwykle ważna, co wynika bezpośrednio z globalnego charakteru oferowanych przez Grupę produktów oraz zróżnicowanej grupy graczy na rynkach takich jak np. USA i Europa. Aby efektywnie odpowiadać na ich potrzeby i innowacyjnie podchodzić do tworzenia gier, nasz zespół również musi być zróżnicowany. Zespoły zróżnicowane pod względem kulturowym i społecznym są bardziej kreatywne i skuteczniejsze w tworzeniu innowacyjnych rozwiązań, które przyciągają graczy z całego świata.
TSG, ze względu na globalny zasięg swoich produktów, od początku swojej działalności zatrudnia pracowników z różnych krajów. Międzynarodowa struktura zatrudnienia w Grupie TSG została dodatkowo wzmocniona przez przejęcie włoskiej firmy Rortos. Dlatego też językiem komunikacji w firmie jest angielski, co zapewnia, że wszyscy członkowie zespołu mogą na tych samych zasadach uczestniczyć w procesie komunikacji.
Przystąpienie do Karty Różnorodności to dla nas nie tylko potwierdzenie znaczenia różnorodności dla strategii firmy, ale także publiczne zobowiązanie do dalszego prowadzenia i rozwijania działań w tym obszarze. Nasze zaangażowanie obejmuje nie tylko zatrudnienie pracowników z różnych środowisk, ale także tworzenie polityk i procedur, które wspierają inkluzywność i akceptację w miejscu pracy.
W 2024 r. odbyły się specjalne szkolenia dla liderów zespołów w zakresie polityk mających na celu przeciwdziałanie dyskryminacji, molestowaniu, mobbingowi czy innym formom niepożądanych zachowań. Wszyscy pracownicy obowiązkowo rozwiązywali testy związane z obowiązującymi w spółce politykami.
Redakcja: TSG zadebiutowała w tym roku w raporcie Forum Odpowiedzialnego Biznesu z „maksymalną liczbą 5 dobrych praktyk”. Proszę rozszyfrować to ostatnie pojęcie.
Nina Graboś: Dla Ten Square Games S.A. (TSG) zaangażowanie w praktyki z zakresu zrównoważonego rozwoju jest nieodłącznym elementem strategii biznesowej. W 2024 r. spółka miała zaszczyt zadebiutować w raporcie Forum Odpowiedzialnego Biznesu, które wprowadziło nową zasadę ograniczającą liczbę zgłaszanych dobrych praktyk do maksymalnie pięciu. To ograniczenie skłania firmy takie jak TSG do przemyślenia i selekcji najbardziej istotnych inicjatyw, które odzwierciedlają wartości korporacyjne spółki.
Jako producent gier mobilnych, rozumiemy znaczenie budowania bezpiecznego i inkluzywnego środowiska dla naszych graczy. W 2023 r, wprowadziliśmy Kodeks postępowania dla graczy, który jest przewodnikiem etycznego zachowania w grze. Zawiera zasady ochrony danych osobowych, komunikacji oraz sposoby zgłaszania nieprawidłowości, w celu zapewnienia bezpieczeństwa i dobrej atmosfery w naszych grach.
Ten Square Games S.A. systematycznie realizuje różnorodne inicjatywy koncentrujące się na praktykach z zakresu pracy, budując silny i zaangażowany zespół, który jest fundamentem sukcesu firmy. Wszystkie zgłoszone praktyki skupiały się na obszarze społecznym, a większość na działaniach na rzecz pracowników Grupy Ten Square Games, obejmując inicjatywy edukacyjne, integracyjne oraz zdrowotne. Główną motywacją do tych działań jest fakt, że za sukcesem Ten Square Games S.A. stoją ludzie.
Ten Square Games S.A. dąży do jeszcze lepszej integracji zasad zrównoważonego rozwoju ze strategią biznesową spółki. W opinii spółki działania z zakresu ESG wdrażane w oderwaniu od istotnych dla danej spółki zagadnień operacyjnych nie przyniosą oczekiwanych efektów. Obecność w raporcie Forum Odpowiedzialnego Biznesu nie tylko potwierdza zaangażowanie TSG w odpowiedzialny rozwój, ale również podkreśla wkład Grupy w budowanie społeczeństwa bardziej świadomego i zaangażowanego, zarówno wśród pracowników, jak i graczy.
Redakcja: Co roku TSG przygotowuje projekty ekologiczne w dwóch głównych grach Grupy. Rzeczywiście dzięki grom mobilnym można zwiększać świadomość ekologiczną odbiorców?
Nina Graboś: Tak, projekty ekologiczne realizowane w ramach gier mobilnych Ten Square Games S.A., takich jak Fishing Clash i Hunting Clash, mają ogromny potencjał w edukowaniu graczy oraz inspirowaniu ich do działania w realnym świecie. Co więcej, często wiążą się one z bezpośrednim wsparciem finansowym dla konkretnych projektów ekologicznych.
W tym roku po raz pierwszy spółka realizuje projekt o charakterze długoterminowym – Make Green Tuesday Moves. W każdy pierwszy wtorek miesiąca, w największej grze Ten Square Games, Fishing Clash, organizowane jest wydarzenie we współpracy z organizacją Planet Play. Przy tej okazji przygotowywana jest specjalna oferta, z której przychody są dzielone z Planet Play, wspierając w ten sposób działania na rzecz planety. Najbliższe, październikowe wydarzenie, będzie dodatkowo wspierane przez piosenkarza Joe Jonasa, który został ambasadorem akcji.
Z okazji Dnia Ziemi, Ten Square Games nawiązało w tym roku współpracę z Global Nature Fund, organizacją wspierającą m.in. odbudowę ekosystemów jezior na całym świecie. Wybór właściwego partnera był dla nas bardzo ważny. Akcja największych gier TSG rozgrywa się na łonie natury, a wielu graczy realizuje także swoje pasje poza grą. Dlatego chcieliśmy wesprzeć projekt jak najbardziej nawiązujący do środowiska gry. W ramach tej współpracy, w Fishing Clash i Hunting Clash, przygotowane zostały specjalne zadania skoncentrowane na wyzwaniach związanych ze zmianami w środowisku naturalnym. Osiągnięcie wyznaczonych celów przez graczy skutkowało przekazaniem przez Ten Square Games darowizny na rzecz Global Nature Fund, aby wesprzeć projekty związane z odbudową ekosystemu jezior.
Ponadto, każdego roku spółka angażuje się w rywalizację w ramach Green Game Jam. We wrześniu 2024 roku z tej okazji zrealizowane zostało specjalne wydarzenie w Fishing Clash. Gracze szybko sprostali wyzwaniom, co zaowocowało zobowiązaniem Ten Square Games do przekazania darowizny na rzecz Global Nature Fund. Tym razem motywem przewodnim wydarzenia było pokazanie graczom w jaki sposób określone zanieczyszczenia wpływają na ekosystem wodny. Dodatkowo, zespół Ten Square Games przygotował dla graczy konkretne pomysły, które każdy może realizować w codziennym życiu, wspierając tym samym naszą planetę np. oczyszczanie najbliższego otoczenia z porozrzucanych śmieci, używanie torb wielorazowego użytku zamiast jednorazowych, korzystanie z własnej butelki na wodę wielokrotnego użytku, czy kubka na kawę. Gracze dzielą się ze spółką zdjęciami, w jaki sposób wdrażają w życie te pomysły. Inicjatywa pod hasłem “Small actions. big impact” nie tylko edukuje i zwiększa świadomość ekologiczną, ale także realnie wpływają na zmianę zachowań.
Redakcja: Czyli przez rozrywkę do „zielonej edukacji”?
Nina Graboś: Właśnie. Wierzymy, że połączenie edukacji z rozrywką to skuteczny sposób na przekazywanie wiedzy o zmianach klimatycznych, które dotykają nas wszystkich. Gry mobilne Ten Square Games oferują unikalne możliwości edukacyjne dzięki swojej interaktywności i szerokiemu zasięgowi. Te atuty są wykorzystywane, tworząc angażujące treści, które nie tylko informują, ale także motywują graczy do zmiany zachowań na rzecz środowiska. Interaktywność gier pozwala na eksperymentowanie z różnymi scenariuszami ekologicznymi, co ułatwia graczom zrozumienie konsekwencji swoich wyborów w bezpiecznym, wirtualnym środowisku. Dotychczasowe doświadczenia Ten Square Games pokazują, że gracze chętnie angażują się w takie działania.
***
Ten Square Games S.A. jest wiodącym deweloperem gier mobilnych w modelu free-to-play. Spółka powstała w 2011 roku we Wrocławiu i specjalizuje się w produkcji gier związanych z realizacją takich pasji jak wędkarstwo, łowiectwo i lotnictwo.
Jej flagowe produkty, Fishing Clash i Hunting Clash, szybko zdobyły miliony fanów na całym świecie. Od 2018 roku spółka jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. W 2021 roku, Ten Square Games S.A. nabyło włoską firmę Rortos, specjalizującą się w symulatorach lotów, co umożliwiło wejście w nowy segment rynku. Premiera gry lotniczej – Wings of Heroes – miała miejsce w październiku 2022 roku, od tego czasu gra dynamicznie się rozwija. W 2024 roku spółka ogłosiła rozpoczęcie prac nad trzema nowymi prototypami gier.