Najważniejszymi kwestiami: dbanie o pracowników, przestrzeganie prawa i etyczne prowadzenie biznesu
Wyniki „Indeksu postrzegania ESG” pokazują, jak opinia publiczna ocenia polskie firmy pod kątem ich zaangażowania w działania z zakresu zrównoważonego rozwoju i ESG, oraz wskazują, które aspekty tych działań są dla społeczeństwa najważniejsze.
Najistotniejsza dbałość o pracowników
Realizatorzy badania zwrócili się do opinii publicznej z prośbą o ocenę kluczowych aspektów zrównoważonego rozwoju i ESG, pytając, które z nich uważają za najistotniejsze.
- 58 % respondentów uznało dbanie o dobre samopoczucie pracowników za najważniejszy aspekt, co świadczy o rosnącej świadomości społecznej dotyczącej odpowiedzialności pracodawców za zdrowie i zadowolenie swoich pracowników.
- 55 % ankietowanych wskazało na znaczenie ścisłego przestrzegania prawa i regulacji przez przedsiębiorstwa.
- 41 % respondentów, za ważne uznało zachowanie wysokich standardów etycznych w działalności gospodarczej.
Najważniejsze aspekty zrównoważonego rozwoju i ESG wg opinii publicznej
Najlepiej oceniane sektory i firmy
W czołówce zestawienia znalazły się firmy, które zdobyły najwyższe oceny opinii publicznej pod względem działań na rzecz zrównoważonego rozwoju i odpowiedzialności społecznej i osiągnęły najwyższą wartość Indeksu postrzegania ESG.
Obecność firm z różnych sektorów – od handlu detalicznego, przez branżę technologiczną, po instytucje finansowe – wskazuje, że opinia publiczna oczekuje, iż wszystkie branże będą aktywnie angażować się w zrównoważony rozwój i odpowiedzialność społeczną.
Pierwsze miejsce na podium z wynikiem 60,3 zajął Rossman, na drugim miejscu znalazło się Allegro 59,8 i na najniższym stopniu z wynikiem 58,9 ulokowały się Lasy Państwowe.
Metodologia Indeksu postrzegani ESG
- Badanie objęło 100 największych firm w Polsce w oparciu o XXV edycję Listy 500 „Rzeczpospolitej” i zmierzyło postrzeganie ich działań w dziewięciu różnych aspektach zrównoważonego rozwoju i ESG.
- Grupa badawcza została dobrana reprezentatywnie pod względem wieku, płci i poziomu edukacji i liczyła 3016 osób.
- Badanie przeprowadzono w kwietniu/maju 2024, a wszystkie wywiady przeprowadzono online.