Rozwiązanie ma zachęcać do korzystania ze zrównoważonych form transportu
Ministerstwo Infrastruktury rozpoczęło prace nad możliwością wprowadzenie zintegrowanego biletu dla podróżujących. Rozwiązanie ma łączyć różne rodzaj transportu publicznego. Zdaniem wiceministra Piotra Malepszaka to celna odpowiedź na rosnące wyzwania związane z mobilnością miejską i regionalną oraz potrzebą promowania zrównoważonych form transportu w Polsce
Jeden bilet na podróż autobusem, pociągiem i tramwajem
Projekt Ogólnopolskiego Biletu Zintegrowanego zakłada stworzenie systemu obejmującego różnorodne formy transportu publicznego. Ma on obejmować różne rodzaje biletów. Wśród tych wskazanych przez ministra znalazły się m.in.:
- jednorazowe relacyjne nabywane na daną relację bez względu na przewoźnika i godzinę odjazdu, z możliwością wyboru opcji powrotnej,
- bilety tzw. abonamentowe (odcinkowe): miesięczne bez względu na przewoźnika
- bilety obejmujące wszystkich kolejowych przewoźników regionalnych z opcją komunikacji miejskiej.
Tworzone rozwiązanie z jednej strony ma być wygodniejsze dla podróżujących komunikacją miejską i regionalną, a z drugiej strony przyczyniać się do promowania zrównoważonych form transportu.
Od kiedy będzie można podróżować w ramach jednego biletu?
Zgodnie z zakładanymi celami Ministerstwa Infrastruktury: Ogólnopolski Bilet Zintegrowany powinien obejmować cały transport publiczny, na zasadzie dobrowolności.
Projekt jest obecnie na etapie przygotowania do wdrożenia. Resort nie określił jeszcze jego ostatecznej formy ani daty i kosztu wprowadzenia.