77 % Polaków postrzega anomalie pogodowe jako poważne zagrożenie dla życia
Rok 2024 przyniósł nasilenie skutków gwałtownych warunków pogodowych, które znacząco wpłynęły na poczucie bezpieczeństwa społeczeństw na całym świecie, również w Polsce. Jak wynika z badania Autopay „Postawy ekologiczne Polek i Polaków 2024”, aż 77 % z nas postrzega anomalie pogodowe jako poważne zagrożenie dla życia obecnych i przyszłych pokoleń.
Zaniedbania człowieka w kwestiach ekologii winne powodziom i nagłym zjawiskom
Badani wydają się świadomi roli jaką odgrywa społeczeństwo w zmianach, jakie przechodzi klimat. Zapytani o sytuacje, za które w szczególnym stopniu odpowiadają zaniedbania człowieka w kwestiach ekologicznych respondenci coraz częściej wskazują na powodzie oraz nagłe zjawiska pogodowe. Co istotne, badani nie uchylają się od odpowiedzialności – aż 78 % uważa, że działań naprawczych powinien się podjąć każdy z nas.
Boimy się burz, huraganów, suszy i powodzi
Respondenci – pytani o zagrożenia, które mogłyby dotyczyć ich bezpośrednio – coraz częściej wyrażają obawy związane z ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi. Aż 66 % wskazuje na zagrożenie ze strony burz i huraganów, a 65 % obawia się suszy. Szczególnie zauważalny jest wzrost niepokoju wobec powodzi, którą jako realne zagrożenie postrzega już 51 % badanych. Co więcej, wzrost zanotowały prawie wszystkie wspomniane w badaniu potencjalne zagrożenia.