Nowe badanie „KPMG 2024 Survey of Sustainability Reporting” pokazuje, że prawie 9/10 firm w Belgii raportowało kwestie ESG „przed czasem”
Wzrost raportowania zrównoważonego rozwoju
Zbliżające się obowiązkowe raportowanie zrównoważonego rozwoju skłoniło wiele firm do wcześniejszego publikowania informacji na ten temat, w tym celów redukcji emisji dwutlenku węgla. Aż 88% belgijskich firm raportowało swoje wyniki w zakresie zrównoważonego rozwoju, co stanowi wzrost o 4% w porównaniu do 2022 r.
Znaczący wzrost odnotowano w zakresie formalnego zabezpieczenia informacji o zrównoważonym rozwoju – 38% belgijskich firm korzystało z pomocy zewnętrznych podmiotów, co stanowi wzrost o 13% w porównaniu do 2022 r.
Koncepcja podwójnej istotności (ang. double materiality), wprowadzona przez Dyrektywę o Raportowaniu Zrównoważonego Rozwoju (CSRD) oraz Europejskie Standardy Raportowania Zrównoważonego Rozwoju (ESRS), została przyjęta przez 47% belgijskich firm z grupy 100 największych.
53% belgijskich firm z grupy 100 największych przypisało członka zarządu lub zespołu kierowniczego do nadzorowania kwestii zrównoważonego rozwoju, co stanowi wzrost o 23% w porównaniu do 2022 r.
Siedem głównych trendów
Badanie KPMG „Survey of Sustainability Reporting 2024” wskazuje na siedem głównych trendów w Belgii:
- Raportowanie zrównoważonego rozwoju stało się standardem biznesowym, z 88% firm ujawniających swoje wyniki w tej dziedzinie.
- Pomimo dążeń do obowiązkowego raportowania, szeroko stosowane są dobrowolne wytyczne i standardy.
- Zewnętrzna pomoc w zdobywaniu informacji o zrównoważonym rozwoju wzrosło, z 38% firm uzyskujących pomoc od niezależnych podmiotów.
- Koncepcja podwójnej istotności, wymagana przez CSRD i ESRS, została przyjęta przez 47% belgijskich firm.
- Pomimo niewielkiego spadku od 2022 r., 64% firm raportowało na temat konkretnych Celów Zrównoważonego Rozwoju (SDG).
- W odniesieniu do szerszych ryzyk ESG, 62% firm w Belgii zidentyfikowało zmiany klimatyczne jako ryzyko biznesowe, 53% – ryzyka społeczne, a 39% – ryzyka związane z zarządzaniem.
- Zarządzanie zrównoważonym rozwojem zyskuje na znaczeniu, z 53% belgijskich firm z grupy 100 największych przypisujących członka zarządu lub zespołu kierowniczego do nadzorowania tych kwestii – to znaczący wzrost o 23% w porównaniu do badania z 2022 r.
Belgijskie firmy wyraźnie pokazują, że zrównoważony rozwój jest kluczowym elementem ich strategii biznesowych, co może stanowić wzór do naśladowania dla innych krajów i przedsiębiorstw na całym świecie.