Raport ujawnia, że mniej niż połowa (41%) dużych firm na świecie opublikowała plan przejścia na zeroemisyjność
Mimo zagrożenia zmianami klimatycznymi, firmy nie przyspieszają przejścia na zeroemisyjność w tempie potrzebnym do osiągnięcia celów Porozumienia Paryskiego z 2015 r. Takie wnioski płyną z najnowszego raportu EY Global Climate Action Barometer 2024, który ujawnia, że mniej niż połowa (41%) dużych firm na świecie opublikowała plan przejścia na zeroemisyjność.
Brak długoterminowych zobowiązań
Jak wynika z raportu EY, niezależnie od posiadania planu przejścia, wiele firm unika długoterminowych zobowiązań do redukcji emisji gazów cieplarnianych. Tylko nieco ponad połowa (51%) firm ustala cele redukcji emisji na okres po 2030 r.
Niewystarczające uwzględnianie wpływu finansowego
Jeszcze bardziej niepokojący obraz wyłania się z faktu, że tylko nieco ponad jedna trzecia (36%) firm uwzględnia wpływ klimatyczny w swoich sprawozdaniach finansowych, mimo że 67% przeprowadziło analizy scenariuszowe związane z klimatem. To sugeruje, że firmy są świadome potencjalnych zagrożeń, ale nie podejmują odpowiednich działań.
Rozbieżność między ambicjami a działaniami
Rozbieżność między ambicjami a działaniami firm w zakresie dekarbonizacji stała się bardziej widoczna podczas badań przeprowadzonych przez zespoły EY. Niestety, mimo znaczącej poprawy w zakresie pokrycia ujawnień, jakość tych ujawnień nie rośnie w zadowalającym tempie. Średnia jakość ujawnień w 2024 r. wynosi 54%, w porównaniu do 31% w 2018 r.
Przyczyny braku szczegółowych ujawnień
Istnieje kilka powodów, dla których firmy nie decydują się na szczegółowe ujawnienia klimatyczne. Mogą nie chcieć ujawniać wrażliwych informacji handlowych, ryzykować oskarżenia o greenwashing lub narażać się na pozwy ze strony interesariuszy, jeśli nie zrealizują swojej strategii. Może też po prostu nie mają pozytywnej historii do opowiedzenia, co oznacza, że nie podejmują wystarczających działań na rzecz klimatu.