Prawie połowa zielonej energii to wiatr
Miesięcznik Forum Energii opublikował analizę, z której wynika, że wrzesień 2024 r. był miesiącem, w którym węgiel stanowił mniej niż połowę miksu produkcji energii elektrycznej w Polsce, a dokładnie 48%, a udział OZE osiągnął kolejne rekordy 36,8%.
Zmiany w polskim miksie energetycznym – spadek znaczenia węgla
Zmiany w strukturze wytwarzania energii elektrycznej w Polsce w 2024 roku są bezprecedensowe. Na przestrzeni ostatnich dziewięciu lat, od września 2015 r., udział węgla w produkcji energii spadł aż o 35 punktów procentowych – z 83% do 48%. Polska odchodzi od energetyki węglowej na rzecz odnawialnych źródeł energii (OZE) i gazu ziemnego. Coraz szybszy rozwój OZE przyspiesza zmiany, zbliżając nas do momentu, w którym ich udział przewyższy znaczenie węgla w krajowym systemie energetycznym.
Rekordowe wyniki odnawialnych źródeł energii
We wrześniu 2024 r. udział odnawialnych źródeł energii w całkowitej produkcji energii elektrycznej wyniósł 36,8%, co stanowi wzrost o 9,4 pkt. proc. w porównaniu do września 2023 r. oraz o 1,9 pkt. proc. względem sierpnia br. Najwyższy godzinowy udział OZE w produkcji energii osiągnął poziom 65%, a maksymalny udział OZE w konsumpcji energii wyniósł 77%. Największy wkład w generację energii odnawialnej miały elektrownie wiatrowe, odpowiadając za 46,3% (2,2 TWh) produkcji, co oznacza wzrost o 73,4% r/r.
Energia słoneczna traci na znaczeniu, rośnie moc wiatrowa
Moc zainstalowana w elektrowniach wiatrowych na początku września 2024 r. wyniosła 10,4 GW, co pozwoliło na wygenerowanie 2,2 TWh energii, co jest znaczącym wzrostem w skali roku. W przeciwieństwie do tego, fotowoltaika odnotowała spadek o 4,2% r/r i o 34,1% m/m, generując we wrześniu 1,5 TWh energii. Instalacje prosumenckie stanowiące 11,5 GW mocy z 19,6 GW (dane z lipca) dostępnych w systemie energetyki słonecznej, wciąż pozostają istotnym elementem systemu.
Wcześnie na łamach ESG Impulse pisaliśmy o tym, jak zmiany w krajowym miksie energetycznym są ważne w kontekście Krajowego Planu w dziedzinie Energii i Klimatu.