Prekonsultacje projektu zielony kompas dla Polski
6 września 2024 r. w Ministerstwie Klimatu i Środowiska spotkało się blisko 70 przedstawicieli organizacji ekologicznych oraz sektora energetycznego, przedstawiciele samorządów, przedsiębiorców i związków zawodowych. Tematem ich rozmów był projekt strategicznego dokumentu jakim jest zielony kompas Polski – scenariusz aktywnych działań w ramach aktualizacji Krajowego Planu w dziedzinie Energii i Klimatu do 2030 r.
Produkcja energii elektrycznej
Wg danych Ministerstwa Klimatu i Środowiska w 2023 r. polski miks energetyczny w 61% tworzyła energia z węgla, w 26% OZE, 10% z gazu i wodoru, a niewielki odsetek stanowiły magazyny i ESP (elektromobilność i systemy magazynowania energii).
W scenariuszu transformacji w warunkach rynkowych w zaktualizowanym Krajowym Planie w dziedzinie Energii i Klimatu do 2030 r. resort wskazał, że udział węgla w produkcji energii elektrycznej powinien zmniejszyć się o połowę (do 30%), natomiast większość będą stanowić OZE (50%) oraz gaz i wodór (16%). W planie ambitnej transformacji udział węgla miałby zostać zredukowany aż do 22%, głównie przy wzroście udziału energii z OZE (56%) oraz magazynów i ESP.
Redukcja emisji gazów cieplarnianych
Z kolei w przypadku ograniczania emisji gazów cieplarnianych do 2030 r. MKiŚ wskazał redukcję na poziomie 50% względem emisji z 1990 r. (obniżenie o 225 mln ton CO2 z poziomu 446 mln ton). Największe “oszczędności” mają dot. sektora energetycznego oraz przetwarzania odpadów.
Pozytywna opinia komitetu ekonomicznego RM
11 września 2024 r. Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów pozytywnie zaopiniował polski plan dojścia do neutralności klimatycznej, czyli Krajowy plan na rzecz Energii i Klimatu.
MKiŚ w poście w mediach społecznościowych napisało: “Dokument ten pokazuje, ile wysiłku musimy włożyć w to, żeby obywatele mogli liczyć na zieloną energię, a gospodarka na zielony miks energetyczny, ale też o kogo na tej drodze musimy zadbać. Dziękuję, że przyjęliście państwo plakietkę lidera dojścia do neutralności klimatycznej.”