Grupa Elemental Strategic Metals otworzyła najnowocześniejszy w Polsce zakład odzysku strategicznych metali przemysłowych i szlachetnych
Elemental Strategic Metals, spółka należąca do Grupy Elemental, otworzyła dziś w Zawierciu najnowocześniejszy w Polsce zakład odzysku strategicznych metali przemysłowych i szlachetnych z baterii Li-Ion pojazdów elektrycznych oraz z katalizatorów samochodowych i przemysłowych. Wartość inwestycji to 600 mln zł. To przełomowy krok w kierunku zrównoważonego rozwoju i gospodarki obiegu zamkniętego w naszym kraju. Elemental już zapowiada stworzenie kolejnych zakładów w Polsce i Europie.
Szlachetne metale możliwe do odzyskania
„Zakład w Zawierciu specjalizuje się w odzysku strategicznych metali bateryjnych, takich jak lit, nikiel, kobalt i mangan, a także cennych metali szlachetnych z grupy platynowców: platyna, pallad, rod. Metale te są niezwykle istotne dla nowoczesnych technologii i przemysłu, a ich odzysk pozwala na efektywne wykorzystanie zasobów naturalnych oraz skrócenie łańcucha dostaw” – mówi Michał Zygmunt, CEO Elemental Strategic Metals.
Przetwórstwo baterii i katalizatorów
Budowa i uruchomienie zakładu w Zawierciu zostały sfinansowane także częściowo przez Polski Fundusz Rozwoju (PFR), który wspólnie z Międzynarodową Korporacją Finansową oraz Europejskim Bankiem Odbudowy zainwestował 290 mln $ w działalność Grupy Elemental. Pozostałe środki pochodzą ze środków własnych oraz komercyjnych instytucji finansowych. W nowym zakładzie przetwarzane będą zużyte baterie Li-Ion z aut EV oraz katalizatory samochodowe i przemysłowe. Proces ten pozwoli na uzyskanie wartościowych surowców, które następnie będą wykorzystywane do produkcji prekursorów materiałów bateryjnych (pCAM), nowych katalizatorów oraz membran do elektrolizerów i ogniw paliwowych. Odzyskiwane metale znajdą zastosowanie przede wszystkim ponownie w branży elektromobilności oraz w energetyce odnawialnej. Produktami ubocznymi są też tworzywa sztuczne oraz miedź i aluminium.
Nowe miejsca pracy
Fabryka Elemental w Zawierciu zatrudnia bezpośrednio na miejscu 120 pracowników z Zawiercia i okolic, a także generuje około 100 miejsc pracy pośrednio w firmach współpracujących. Do końca roku znajdzie w nim zatrudnienie jeszcze ok. 30 osób. Ponadto zakład uruchomił własną farmę fotowoltaiczną o mocy 12 MW oraz największy w Polsce magazyn energii o pojemności 10 MWh i mocy 5 MW.