Analiza została przeprowadzona na podstawie trzech scenariuszy opracowanych przez Europejską Radę ds. Ryzyka Systemowego
Europejskie Urzędy Nadzoru (EBA, EIOPA i ESMA) oraz Europejski Bank Centralny (ECB) opublikowały wyniki analizy scenariuszy klimatycznych „Fit-For-55”. Badanie to miało na celu ocenę ryzyk związanych z transformacją klimatyczną i ich wpływu na stabilność finansową w UE. W ogólnych wnioskach napisano, że w analizowanych scenariuszach ryzyko transformacji samo w sobie prawdopodobnie nie zagrozi stabilności finansowej w UE. Jednak w połączeniu ze wstrząsami makroekonomicznymi mogą one zwiększyć straty instytucji finansowych i prowadzić do zakłóceń na rynku. Według autorów raportu sytuacja wymaga skoordynowanego podejścia politycznego do finansowania zielonej transformacji oraz potrzeby włączenia przez instytucje finansowe ryzyka klimatycznego do zarządzania ryzykiem w sposób kompleksowy i terminowy.
Scenariusze badawcze
Analiza została przeprowadzona na podstawie trzech scenariuszy opracowanych przez Europejską Radę ds. Ryzyka Systemowego (ang. European Systemic Risk Board; ESRB) przy wsparciu ECB. Scenariusze te uwzględniają ryzyka transformacyjne oraz czynniki makroekonomiczne, zakładając wdrożenie pakietu „Fit-for-55” zgodnie z planem.
Scenariusz bazowy: Pakiet „Fit-for-55” jest wdrażany w warunkach ekonomicznych zgodnych z prognozami z czerwca 2023 r., przy dodatkowych kosztach związanych z zieloną transformacją.
Pierwszy scenariusz negatywny: Ryzyka transformacyjne materializują się w postaci szoków „Run-on-Brown”, gdzie inwestorzy wyprzedają aktywa firm o wysokiej emisji CO2, co utrudnia ich zieloną transformację.
Drugi scenariusz negatywny: Szoki „Run-on-Brown” są wzmocnione przez inne czynniki makrofinansowe.
Wyniki analizy
Wyniki badania pokazują, że straty wynikające ze scenariusza „Run-on-Brown” mają ograniczony wpływ na system finansowy UE. W horyzoncie ośmiu lat, straty w pierwszej fali wynoszą od 5,2% do 6,7% początkowych ekspozycji w danym sektorze. Straty wtórne, głównie dotyczące funduszy inwestycyjnych, wynoszą 11,2% początkowych ekspozycji.
Wpływ ryzyk makrofinansowych
Interakcja negatywnych czynników makrofinansowych z ryzykami transformacyjnymi może zakłócić ewolucję transformacji i znacznie zwiększyć straty instytucji finansowych, co osłabi ich zdolność do finansowania. W drugim scenariuszu negatywnym, straty pierwszej fali dla banków, ubezpieczycieli, funduszy emerytalnych i inwestycyjnych wynoszą od 10,9% do 21,5%, w zależności od sektora. Mimo to, wpływ tych strat na kapitał instytucji finansowych jest łagodzony przez takie czynniki jak dochody banków, zobowiązania ubezpieczycieli i funduszy emerytalnych oraz zasoby gotówkowe funduszy inwestycyjnych.
Podsumowanie
Ze względu na nowatorskie podejścia metodologiczne i wyzwania związane z danymi, wyniki są obarczone dużym marginesem niepewności. Ćwiczenie to było wynikiem owocnej współpracy między instytucjami UE i organami nadzoru, dostarczając cennych informacji dla polityków w zakresie opracowywania środków politycznych zapewniających wystarczające zasoby finansowe dla gospodarki realnej, wspierając zieloną transformację i minimalizując ryzyka w systemie finansowym.