31 marca startuje nowa edycja programu Czyste Powietrze

31 marca startuje nowa edycja programu Czyste Powietrze. Dzięki reformie skorzystają z niego przede wszystkim osoby zagrożone ubóstwem energetycznym, a sam proces dofinansowania stanie się bardziej przejrzysty i efektywny. Budżet programu wynosi aż 10 mld zł.
Precyzyjne wsparcie dla najuboższych
Nowa odsłona programu Czyste Powietrze stawia na bardziej ukierunkowaną pomoc. Najwyższy poziom dofinansowania obejmie aż do 100% kosztów netto, ale tylko dla gospodarstw domowych o najniższych dochodach i wysokim zapotrzebowaniu na energię do ogrzewania. Podwyższony poziom wsparcia przewidziano dla rodzin o nieco wyższych dochodach, a podstawowy poziom (do 40%) pozostaje dostępny dla osób zarabiających rocznie do 135 000 zł. To znaczące podniesienie progów dochodowych względem poprzednich edycji programu.
„Pracując nad reformą programu Czyste Powietrze kierowaliśmy się trzema kluczowymi priorytetami – przede wszystkim walką z ubóstwem energetycznym przez realne wsparcie dla najbardziej potrzebujących. Naszym celem było także wyeliminowanie tzw. rachunków grozy przez wprowadzenie obowiązkowego standardu energetycznego budynku i racjonalizację wydatków, tak, by nie dochodziło do nadużyć” – powiedziała Paulina Hennig-Kloska, ministra klimatu i środowiska.
Nowy standard energetyczny i operatorzy
Aby ograniczyć tzw. rachunki grozy i zapewnić skuteczność termomodernizacji, wprowadzono obowiązek potwierdzenia standardu energetycznego budynku zarówno przed, jak i po inwestycji. Audyt energetyczny i świadectwo charakterystyki energetycznej będą wymagane do uzyskania dofinansowania. Co ważne, wnioskujący będą mogli liczyć na bezpłatne wsparcie operatorów – w pierwszej kolejności będą to gminy i wojewódzkie fundusze ochrony środowiska, a z czasem także inne podmioty.
Prefinansowanie i racjonalizacja wydatków
Nowa odsłona programu wprowadza także system prefinansowania, który umożliwia wypłatę zaliczek do 35% wartości inwestycji. Dotacja jest jednak uzależniona od przedstawienia umów z wykonawcami. Ponadto określono maksymalne kwoty dotacji na poszczególne elementy termomodernizacji, takie jak ocieplenie ścian czy wymiana okien. Dzięki temu środki będą wydatkowane w sposób bardziej przejrzysty i efektywny.
Nowe zasady programu Czyste Powietrze mają zapewnić, że pomoc trafi tam, gdzie jest najbardziej potrzebna, a każda złotówka z budżetu programu zostanie spożytkowana zgodnie z jego celem – poprawą efektywności energetycznej polskich domów.