Zdaniem ekspertów IMGW
Według eksperymentalnej prognozy pogody opracowanej przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w pierwszych miesiącach 2025 r. temperatura ma kształtować się powyżej normy wieloletniej. Eksperci z zakładu prognoz długoterminowych przewidują, że w miarę wzrostu temperatury powietrza, okresy zimowe będą coraz krótsze. Komunikat opublikował PAP.
Eksperymentalna prognoza IMGW
Zakład Analiz Meteorologicznych i Prognoz Długoterminowych (ZAMiPD) IMGW opracował eksperymentalną prognozę temperatur i opadów na okres od stycznia do kwietnia 2025 r. Prognoza ta obejmuje średnią miesięczną temperaturę powietrza oraz sumę opadów atmosferycznych, a także wskazuje, czy te dane mieszczą się w normie wieloletniej z lat 1991-2020. Dr Radosław Droździoł z ZAMiPD podkreślił, że prognoza jest wciąż w fazie eksperymentu, a jej wyniki są oparte na autorskich modelach IMGW oraz modelach amerykańskiego NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration) i europejskiego ECMWF (European Centre for Medium-Range Weather).
Cieplejsze miesiące zimowe
Zgodnie z prognozą, średnia miesięczna temperatura powietrza w styczniu, lutym i marcu tego roku ma być wyższa niż norma wieloletnia z lat 1991-2020, co dotyczy większości obszaru Polski. Dr Adam Jaczewski zauważył, że w najbliższych latach okres zimowy będzie się skracał, a lato wydłużało. Ekspert wskazał, że zmiany te są rezultatem trendu klimatycznego prowadzącego do zanikania przejściowych pór roku, takich jak przedwiośnie i przedzimie, co jest szczególnie widoczne w Europie.
Przed czym jeszcze przestrzegają eksperci ZAMiPD?
Wśród efektów zmiany klimatu wskazują: dłuższe okresy bezopadowe, ale również większe ryzyko opadów nawalnych. Scenariusze klimatyczne są zależne od ilości emisji dwutlenku węgla, im więcej zostanie go wyprodukowanego, z tym wyższą temperaturą i skutkami w postaci częstszych i bardziej intensywnych ekstremalnych zjawisk pogodowych, będzie trzeba zmagać w przyszłości.
Zagrożenia dla rolnictwa
Dr Jaczewski ostrzegł również przed potencjalnym zagrożeniem dla roślin uprawnych związanym z tymi zmianami klimatycznymi. Wskazał, że gwałtowne ocieplenie może sprawić, że flora zacznie budzić się do życia wcześniej po zimie, co zwiększy ryzyko przymrozków. Ekspert zaznaczył, że konieczne jest dostosowywanie upraw do zmieniających się warunków klimatycznych, co może wiązać się z kosztownymi metodami ochrony roślin. Wskazał również na możliwość wprowadzania nowych gatunków roślin do upraw, które będą lepiej przystosowane do nowej rzeczywistości klimatycznej.