Nowy wytyczne żywieniowe to m.in. talerz, na którym 25% zajmują białka, głównie pochodzenia roślinnego.
Austria zachęca swoich obywateli do przejścia na dietę roślinną w celu ochrony klimatu. Federalne Ministerstwo Spraw Społecznych, Zdrowia i Konsumentów opublikowało nowe zalecenia żywieniowe. Eksperci podkreślają, że dieta roślinna może znacząco zmniejszyć ślad węglowy i pomóc w walce ze zmianami klimatu.
Portal Vegonomist.com podał informację, że Austriackie Ministerstwo Spraw Społecznych, Zdrowia i Konsumentów opublikowało nowe zalecenia żywieniowe. Zgodnie z tym dokumentem, opracowane na zlecenie Ministerstwa Zdrowia, mieszkańcy powinni spożywać więcej produktów roślinnych. Dlaczego? Wśród powodów wymieniono względy zdrowotne i klimatyczne. Rekomendacje zostały wypracowane przy współpracy Austriackiej Agencji Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności oraz Austriackiego Towarzystwa Żywienia.
Nowe wytyczne żywieniowe dla Austriaków
Zgodnie z najnowszymi wytycznymi żywieniowymi, zdrowa dieta powinna składać się z:
- 50% owoców i warzyw,
- 25% produktów pełnoziarnistych i ziemniaków,
- 25% białka, głównie pochodzenia roślinnego.
Rośliny strączkowe w centrum uwagi
Po raz pierwszy rośliny strączkowe i produkty na ich bazie, takie jak tofu i jogurt sojowy, otrzymały własną kategorię w nowych zaleceniach. Osoby jedzące wszystkie kategorie produktów powinny spożywać 3 porcje roślinnego białka tygodniowo, a wegetarianie 4. Osoby jedzące mięso powinny ograniczyć spożycie mięsa i ryb do maksymalnie 3 porcji tygodniowo.
„Nowe wytyczne pokazują ludziom, jak sprawić, by ich dieta była zdrowa i przyjazna dla środowiska. Świadoma dieta skupiająca się na warzywach, owocach, zbożach i roślinach strączkowych jest nie tylko dobra dla naszej planety, ale także sprawia, że żyjemy dłużej i zdrowiej”
Johannes Rauch, austriacki Minister spraw Społecznych, Zdrowia i Konsumentów
Dieta roślinna a ochrona klimatu
Eksperci podkreślają, że przejście na dietę roślinną może znacząco zmniejszyć ślad węglowy i pomóc w walce ze zmianami klimatu. Produkcja mięsa i nabiału generuje bowiem ogromne ilości gazów cieplarnianych. Zastąpienie tych produktów roślinami uprawianymi w zrównoważony sposób może przynieść wymierne korzyści dla środowiska.