KE wszczyna postępowanie
Komisja Europejska wezwała 1 sierpnia 2024 r. wszystkie kraje członkowskie do osiągnięcia celów w zakresie zbierania i recyklingu odpadów. Nasz kraj jest jednym z państw, którym nie udało się osiągnąć 50% celu na 2020 r. w zakresie przygotowania do ponownego użycia i recyklingu odpadów komunalnych.
Komisja Europejska wzywa kraje UE do zwiększenia recyklingu odpadów
Jak podał PAP, Komisja Europejska wezwała 1 sierpnia 2024 r. wszystkie kraje członkowskie do osiągnięcia celów w zakresie zbierania i recyklingu odpadów. Nasz kraj, obok m.in. Danii, Hiszpanii, Francji i Czech, znalazł się w grupie 18 państw, które nie osiągnęły 50% celu na 2020 r. w zakresie przygotowania do ponownego użycia i recyklingu odpadów komunalnych, takich jak papier, metal, tworzywa sztuczne i szkło.
Nowe cele recyklingu odpadów opakowaniowych
Dyrektywa UE w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych zawiera szczegółowe wymogi i ambitne cele w zakresie recyklingu odpadów i różnych materiałów:
Ustalone cele w zakresie recyklingu dla różnych materiałów obejmują najpóźniej do końca 2030 r.:
- 75% dla szkła.
- 85% dla papieru i tektury.
- 80% dla żelaza.
- 60% dla aluminium.
- 55% dla tworzyw sztucznych.
- 30% dla drewna.
Wciąż wiele z tych zakładanych celów nie zostało jednak osiągniętych przez kraje UE. Komisja Europejska podkreśla konieczność zwiększenia wysiłków w celu ograniczenia ilości odpadów i przejścia na gospodarkę o obiegu zamkniętym, w której produkty są ponownie wykorzystywane i poddawane recyklingowi zamiast trafiać na składowiska.
Wg statystyk liczba śmieci maleje w polskich gospodarstwach
Tymczasem ostatnie dane za 2022 r. dotyczące selektywnej zbiórki śmieci w Polsce wskazują, że średnia ilość odpadów na jednego mieszkańca Polski zmniejszyła się z 360 kg w 2021 r. do 355 kg w 2022 r. W miastach w 2022 r. zebrano selektywnie 156 kg odpadów na mieszkańca, zaś na obszarach wiejskich 121 kg na mieszkańca. Systematycznie zmniejsza się też liczba czynnych składowisk odpadów.
Wysokość kaucji dla opakowań: 50 gr i 1 zł
Z kolei w środę, 31 lipca, w życie weszło rozporządzenie ministra klimatu i środowiska dotyczące wysokości kaucji dla różnych rodzajów opakowań objętych systemem kaucyjnym. Regulacja ta jest kluczowym elementem legislacyjnym, który ma na celu wdrożenie systemu kaucyjnego w Polsce od 1 stycznia 2025 r.
Zgodnie z opublikowanymi w Dzienniku Ustaw przepisami, wysokość kaucji została ustalona na 50 groszy za jednorazowe butelki z tworzyw sztucznych na napoje o pojemności do trzech litrów, w tym zakrętki i wieczka z tworzyw sztucznych. Taka sama kwota będzie pobierana za metalowe puszki o pojemności do jednego litra. Natomiast za butelki szklane wielokrotnego użytku o pojemności do półtora litra konsumenci zapłacą 1 zł.
Wprowadzenie systemu kaucyjnego ma na celu zmniejszenie ilości odpadów komunalnych oraz zwiększenie poziomu recyklingu, co jest istotnym krokiem w kierunku zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska.