Program oferuje uproszczone zasady i wyższe dofinansowania dla osób najbardziej potrzebujących

Program Czyste Powietrze w nowej odsłonie oferuje uproszczone zasady i wyższe dofinansowania dla osób najbardziej potrzebujących. Dzięki zmianom, wsparcie finansowe stanie się bardziej dostępne i skuteczne.
Program skierowany do najbardziej potrzebujących
31 marca 2025 r. ruszył nabór wniosków w zreformowanej wersji programu Czyste Powietrze, którego celem jest wsparcie osób szczególnie narażonych na ubóstwo energetyczne. W ramach programu udostępniono 10 miliardów złotych bezzwrotnych dotacji z Funduszu Modernizacyjnego. Nowa edycja wprowadza wyższe progi dochodowe dla zwiększonego i najwyższego dofinansowania oraz nowe zasady, które mają uczynić wsparcie bardziej dostępnym i efektywnym.
Na czym polega wsparcie?
Beneficjenci mogą otrzymać dotacje na wymianę nieefektywnych źródeł ciepła, termomodernizację budynków oraz inne działania poprawiające efektywność energetyczną. Maksymalna wysokość dotacji zależy od dochodów oraz standardu energetycznego budynku. W przypadku osób najuboższych, dofinansowanie może sięgać nawet 100% kosztów kwalifikowanych. Dodatkowo, program oferuje bezpłatne wsparcie operatora od momentu decyzji o inwestycji aż po jej rozliczenie.
Jak skorzystać z programu?
Aby ubiegać się o dotację, należy spełnić kryteria dochodowe i posiadać budynek, którego zapotrzebowanie na energię użytkową do ogrzewania przekracza 140 kWh/m² rocznie. Wnioski można składać elektronicznie za pośrednictwem strony gov.pl, w urzędach gminy lub w Wojewódzkich Funduszach Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Program przewiduje również możliwość prefinansowania do 35% kosztów inwestycji, co jest szczególnie korzystne dla osób o najniższych dochodach.